Kehakaal

Anonüümne

2. juuli 2013

Kehakaal

Tere! Olen 14-aastane tüdruk, 160cm pikk ja kaalun u. 58kg. Nõme on see, et mu kaal kõigub iga päev, kord on see 57, siis jälle 60. See on vist normaalse ja ülekaalulise piir? Tahaksin olla kõhnem, minu arust on mul liiga suur kõht ja liiga paksud reied. Üritan käia jooksmas ja olen üsna aktiivne, aga samas meeldib mulle süüa häid (ja sageli ka üsna ebatervislikke) asju. Olen üritanud toitumist jälgida, aga mitte dieeti pidada. Kuidas kehakaalu tervislikult vähendada?
Aitäh!

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

See, et täna on kehakaal 3 kg rohkem kui eile ei tähenda seda, et oleksid 3 kg rasva vahepeal juurde saanud. Igapäevane kaalukõikumine on mõjutatud söödud toidu- ja joogikogustest. Seetõttu on mõttekas kaaluda ennast vaid kord nädalas, näiteks iga esmaspäeva hommikul. 
160cm pikkuse juures on 14-aastastel tüdrukutel maksimaalseks normaalkaaluks 58kg, 15-aastastel 60kg. 
Kehakaalu kontrolli all hoidmiseks on peale füüsiliselt aktiivse olemise vaja kindlasti ka tasakaalustatud toitumist. See tähendab, et süüa tuleb sagedasti (3 põhitoidukorda, 1-3 oodet päevas), kuid korraga mitte väga suuri koguseid. Ei tohi nälgida ega hoida pikki söögikordade vahesid. 
Tuleb vaadata, mida süüa. Rohkesti tuleks süüa köögivilju, mis annavad vähe energiat, kuid täidavad kõhtu. Päevas võiks süüa paar puuvilja, mõned viilud teraleib, putru, veidi piimatooteid ning midagi toidugrupist liha-kana-kala-muna, samuti veidi lisatavaid toidurasvu (soovituslikult pähklid, mandlid, seemned). Poolfabrikaate, valmistoite, maiustusi, karastusjooke, saiakesi jt küpsetisi tuleks süüa nii vähe ja harva kui vähegi võimalik. Toitumisel tasub lähtuda toidupüramiidi ning valgusfooritabeli õpetustest. Kindlasti tuleb tagada, et toidust oleks saadud piisav kogus kiudaineid, vitamiine, mineraalaineid ning teisi organismile vajalikke toitaineid.