Kehakaal

Anonüümne

9. detsember 2011

Kehakaal

Tere!
Olen 13 aastane, kaalun 68 kilo ja pikkust on 163cm. Ma kaalun oma vanuse kohta liiga palju ja ma ei oska ka midagi ette võtta, sest ma käin 1-3 korda nädalas jalgpallitrennis (see oleneb), vahel teen ka kepikõndi ja jälgin oma söömist. Aga kaal ei lange! Pigem tõuseb :(. Mida peaksin tegema?

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Kaalud tõepoolest umbes 10kg liiga palju. Teismeliste puhul ei soovitata aga eriti kaalu alandamist, vaid pigem sellest “välja kasvamist”. Kuna võib arvata, et kasvad vähemalt paar sentimeetrit veel, siis nt 15-aastaselt 165cm juures oleks Sinu normaalkaal juba 65kg. 
Praegu soovitaksin Sulle siiski hästi hoolikalt jälgida oma toitumist. Selleks pane toitumisprogrammi iga päev kirja kõik, mida sööd. Oma kehakaalu säilitamiseks peaksid saama päevas umbes 2200 kcal. Kuna võiksid lähiaastatel kokku umbes 5kg alla võtta, siis püüa hoida oma päevast energiatarbimist mõnda aega 2000 kcal kandis. Samal ajal tegutse edasi trennides ning kepikõndi võiksid teha iga päev umbes tunnikese. Kindlasti peaksid jälgima, et saaksid söödavast toidust kätte piisavalt kiudaineid ning vitamiine ja mineraalaineid. Kõik need on vajalikud ainevahetuse normaalseks toimimiseks, sh kaalu alandamiseks. 
Päevas peaksid sööma kolmel põhitoidukorral, lisaks 2-3 väiksemat oodet. Toitumisel tuleks aluseks võtta toidupüramiid ning valgusfooritabel. Võimalikult vähe peaksid sööma maiustusi, karastusjooke, soolaseid näkse (kartulikrõpsud jms), majoneesi- ja/või hapukoorekastmega salateid, vorste-viinereid, poolfabrikaate, valmistoite. Rohkem tuleks süüa köögivilju ning teraviljatooteid.