Kehakaal

Anonüümne

13. mai 2020

Kehakaal

Olen 12 aastat vana ja kaalun 65 või natuke rohkem kilo. Alla ei lähe üldse kuigi teen iga päev trenni juba üle kolme kuu ja kulutan viimasel ajal 850 – 1000 kalorit. Mida teha?

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Siin võib olla tegemist sellega, et oled organismi pigem pannud šokiseisundisse ning jätnud ilma vajalikest toitainetest ja seetõttu ei saa ka ainevahetus normaalselt toimida. Kui vähegi võimalik, võiksid pöörduda mõne toitumisnõustaja poole, kes aitab sul korrigeerida oma toitumist nii, et ennast ei näljutaks ja saaksid organismi jaoks vajalikud toitained, kuid ka kaal hakkaks alanema.
On ka kaduvväike võimalus, et suurem kaal võib olla tingitud mingist haigusest, nt häired hormoonide töös. Seega esimese asjana oleks mõttekas pöörduda perearstile, paluda analüüse ja kui kõik on korras, siis toitumisnõustaja poole.
Kui ei ole võimalik toitumisnõustajat lubada, siis peaksid hakkama pidama toidupäevikut ning kohendama oma toitumist nii, et umbes 10 päeva keskmiselt saaksid ca 1800 kcal, valgud-rasvad-süsivesikud oleksid tasakaalus ja kiudaineid ning niipalju vitamiinidest-mineraalainetest kui võimalik, oleks samuti toiduga kätte saadud, See eeldab päris tugevat planeerimist ning häid teadmisi toitumisest. Mida mitmekesisemalt sööd, seda parem. Vähemalt 500 grammi köögivilju, umbes 200 grammi puuvilju-marju, paar viilu (täistera)leiba, putru, veidi piimatooteid, 1-2 spl pähkleid-seemneid ning veidi midagi grupist kala-muna-(linnu)liha igapäevaselt. Maiustusi, soolaseid näkse, magusaid jooke, valmistoite, pooltooteid võiksid süüa nii vähe kui võimalik või üldse mitte.