Kehakaal

Anonüümne

12. veebruar 2013

Kehakaal

Tere!
Olen 12. aastane tüdruk ja olen ilmselgelt ülekaalus – 70 kg, 167cm.Käin kaks korda nädalas tennist mängimas ja olen üritanud mitte näksid aja korralikku toitu süüa.Palun andge nõu, kuidas kaalust alla võtta ja mis oleks minu ideaalkaal!
Aitäh!!!

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Hetkel oleks Sinu jaoks normaalne, kui kaaluksid kuni 58 kg. 13-aastaselt sama pikkuse juures oleks normaalkaal 61 kg ning 14-aastaselt juba 64 kg. Loota on, et tegelikult kasvad ka veel pisut. Teismelistele ei soovitata ranget dieedipidamist, kui ei ole tegemist just väga suure ülekaaluga. Sellisel juhul peab kaalu alandamine toimuma arsti järelvalve all. Sinu puhul aga oleks õige korrigeerida pisut toitumist, jätkata füüsilise aktiivsusega ning oodata enda nö väljakasvamist ülekaalust. 
Toitumisel võiksid lähtuda toidupüramiidi ning valgusfooritabeli õpetustest. Sööma peaksid regulaarselt – 3 põhitoidukorda ja 1-3 oodet päevas. Kindlasti ei tohi hakata nälgima ega ka jätta liiga pikki toidukordade vahesid. Energia tarbimist võiksid natuke piirata (ennekõike maiustuste, karastusjookide, küpsetiste arvelt), kuid arvestada tuleb sellega, et pead saama energiat, et jaksaksid käia trennis, õppida ja kasvada. Raske on anda numbrilist soovitust energia tarbimiseks päevas, kuid alla 1800 kcal päevas toiduga saada kindlasti ei soovita. Samuti tuleb toidust saada piisavalt kiudaineid, vitamiine ja mineraalaineid, mis aitaksid normaalkaalu saavutada ja terve olla. 
See on hea, et käid trennis, kuid kui vabadel päevadel leiaksid tunnikese, et teha ka tempokat (kepi)kõndi, oleks sellest samuti abi. Võid pöörduda ka spordiklubide treenerite poole, kes õpetaksid, milliseid harjutusi võiksid kodus teha, et teatud piirkondade lihaseid trimmida.