Kehakaal

Anonüümne

8. mai 2015

Kehakaal

Tere.
Õigemini on mul mitu probleemi/küsimust.
(Olen 16. aastane, tüdruk, 170cm pikk)
Tahaksin suveks ilusamat lihastes kõhtu, esimesed lihased ülevalt poolt juba paistavad kuid tahaksin ka alumisi nähtavale tuua. Mis aitaks kõige paremini? Olen vaadanud ka palju youtube six pack exercises videoid ja järgi teinud, kuid need enam edasi ei vii!
Samuti olen üritanud viimasel ajal süüa rohkem juurvilju/puuvilju, ning järjest rohkem trenni teha. Kõndida rohkem ja õhtuti harjutusi teha!
Ja mida ma ennem ei maininud on see, et ma ei suuda hoiduda shokolaadist! Hommikuti söön 2 kohukest (juba viimased 5-6 aastat) ja päeva peale pistan nahka vähemalt 1 tahvli piimashokolaadi, kui mitte 2. Väljaarvatud nädalavahetusel. Muidugi söön ma vähemalt 2 päeva jooksul ka mõnda ema tehtud sooja sööki, aga vahel ma ka sellest keeldun ja joon selle asemel marjamuutit või midagi taolist. Ma tean, et mu toitumine on vale, aga varem see minu kaalu ei seganud, kuid miks nüüd hakkas kaal tõusma?
Aprilli lõpus mõtlesin, et nüüd tuleb ennast kokku võtta ja hakata rohkem treenima, et saada kõhtu ilusamaks. Üritasin võtta oma shokolaadi koguseid väiksemaks, mõnel päeval see õnnestus aga oli ka neid päevi kus andsin kiusatusele alla. Peale seda kui üritasin peale 18:00 mitte süüa, hoiduda shokolaadist kuid siis hakkas mu kaal vähehaaval tõusma. Neil päevil kui sõin kõike, mida hing ihaldas kaalusin umbes 52,6kg ja nüüd kui üritan paremini süüa on kaal tõusnud juba 54,4kg. Ema ütleb küll, et ilus peenike aga minu ettekujutus peenikesest on naatuke teine. Enamasti olen oma kehaga rahul aga tahaks kintse natukene peenemaks ja ära kaotada selle väiksese kõhukese. Ning äkki oskate vastata ka sellele küsimusele millele olen ammu vastust otsinud, et kuidas saaks oma pihta peenemaks? Hetkel on 67cm, kuid tahaks saada 62cm-le.
Hüppan nüüd ühelt teemalt teisele, aga on ka veel selline küsimus. Käisin ka eelmine suvi nädalas mitu korda jooksmas kuid kaal ainult tõusis, okei, lihased kasvasid, aga peenemaks jalad ei läinud! Miks see nii oli? Ma käisin umbes 2-3 nädalat jooksmas ja siis loobusin. Nüüd, 2015 mai tahaks uuesti jooksma hakata, oli plaanis isegi sõnrannaga jõusaali minna, aga ma ei ei taha et kaal ainult tõuseks!
Ma loodan, et selle segase jutuga saate aru mis on minu probleemiks ja oskate vastata.

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Sellele küsimusele vastab TÜ Kliinikumi arst Kristel Ehala-Aleksejev: “Hea vormi ning terve ja kauni keha eelduseks on mitmekülgne, eale ja füüsilisele koormusele vastav toitumine, piisav füüsiline aktiivsus kui ka eneseusk ja endast lugupidamine. Kui ühes lülis on midagi paigast, hakkab kogu süsteem lonkama ja ihaldatud vorm jääb saavutamata. Küsite treeningute kohta, aga tunnistate, et toitumine on paigast. 52 kilo juures olete oma pikkust arvesse võttes alakaalus ning 54 kiloga jääte samuti alakaalu piirimaile. Süües ebaregulaarselt ja ühekülgselt on loomulik, et isud teid magusa juurde juhivad. Sageli on sellistel juhtudel kaaslaseks ka süütunded. Halvustatakse end söödud magusa, vm eest, tuntakse end halvasti, antakse mõttetuid lubadusi ja süüakse jällegi nö. keelatud asju. Ma ei tea, kas taoline käitumine on teilegi omane, kuid igal juhul vajate oma söömise korrapärasemaks ja mitmekülgsemaks muutmist. Kaotades kaalu, kaotate ka lihaseid ning väga raske on saada heas toonuses, väljajoonistuvaid lihaseid kui toiduvalik lihaste kasvu ei toeta ja kaalunumbrid pigem juba alakaalu näitavad. Toitumise kohta saate lugeda nii nutidata.ee kui toitumine.ee lehekülgedelt. Treeningute kohta tasuks aga pärida mõnelt kogenud personaaltreenerilt. Kuna olete veel eas, kus keha muutub ja areneb, siis on oluline, et te treeningutega endale liiga ei teeks ning valiksite oma kehatüübile õiged treeningväljundid. Milliseid treeninguid ja harjutusi valida, peab ütlema ikkagi inimene, kelle igapäevatöö see on. Igaühele meist on antud just talle omane kehatüüp, mille juurde kuulub ka iseloomulik lihaskond. Lihaste paiknemine kui ka tüüp, annab meie kehale vormi. Saame ennast vormida vastavalt meile antud kehatüübile, aga meie soovid peavad olema realistlikud.  Siingi aitab kogenud nõustaja meil lahendusi leida. Kõige juures on aga oluline olla endaga sõber ja hinnata ennast. Kas teete seda piisavalt? Kui tunnete, et olete pigem endaga pahuksis ja et teie keha on teie jaoks pigem probleem ning te pole endaga rahul, siis tasub mõelda psühholoogilisele nõustamisele. Enda jaoks esimese asjana saate aga alustada toitumise korrapäraseks ja mitmekülgsemaks muutmisest.”