Varia

Anonüümne

9. mai 2012

Varia

Tere!

“Nüüdseks on tõestatud, et tänu väga keerulistele metaboolsetele süsteemidele saab inimese organism kätte kõik olulised aminohapped tulenevalt erinevatest taimsetest valkudest, selleks pole vaja kindlaid toiduaineid koos tarbida, isegi mitte samal päeval. See ei eelda suuremates kogustes taimse valgu tarbimist või hoolikalt iga toitukorra planeerimist. “Campbell, The China Study, 2006

Allikas on teaduslik ja selle taga maailmas hetkel suunda näitavad toitumisteadlased ja arstid.
Siis palun selgitust, miks ikkagi täistaimetoitlastel on vaja kombineerida toiduaineid? (kuigi minu allikas tõestab vastupidist)

Lugupidavalt,
Kätlin

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Valkude kombineerimist ei olegi soovitatud igaks toidukorraks – toitumine on varieeruv tegevus ja umbes nädala keskmiselt võiks vaadata erinevate toitainete (sh aminohapete saamist) ning nende vastavust soovitustele. Kindlasti aga tuleb erinevaid taimseid valguallikaid kombineerida, kuna liiga ühekülgsel toitumisel on jätkuvalt oht osade aminohapete defitsiidiks. 
Valgud ei ole ainsad toitained, mille pärast peaksid muretsema oma menüüs täielikult loomse toidu välistanud inimesed. Taimsetest allikatest ei ole võimalik saada B12- ja D-vitamiini. Viimast sünteesib küll ka organism ise nahas päikesevalguse toimel, kuid mitte piisavalt. Samuti võib jääda puudu kaltsiumist, rauast, tsingist jt toitainetest, kui toitumine pole piisavalt teadlik.