Kehakaal

Anonüümne

1. september 2013

Kehakaal

Tere,

Mure selline: olen 28 aastat vana naine. Pikkus u 163 ja kaal kõigub 45-46 vahel. Tabelite järgi olen alakaalus. Kui ohtlik selline alakaal on? Enesetunne ei ole selliselt kõige parem ja välimus ka mitte (miks kõik seda ihaldavad?).

Olin mõni aeg tagasi normaalkaalus, aga stressirohke periood tegi oma töö. Nüüd püüan taas omadega mäele saada, aga tuleb välja, et enam ei oskagi normaalsel kombel vist süüa.

Näiteks enam-vähem näevad päevad välja nii: hommikuks paar viilu leiba vahel juustu vahel singiga, õunu päevas paar, lõuna siis kas soe toit stiilis salat-liha, vahel viil leiba ka või salat, õhtuks keefiriga miskit kas müslit või midagi või muna või paar viilu sinki. Üldiselt kogused on väiksemad ja portsust on raske jagu saada.

Kuidas söövad normaalsed inimesed? :) Mida peaksin tegema? Kaal võiks paar kilo tõusta, heal juhul siiski lihaste arvel – olen suhteliselt aktiivne inimene ja sebin palju ringi ning tegelen ka väikestviisi tervisespordiga.
Ei oska kuskilt peale hakata ja kalorite lugemisega ei sooviks ka tegeleda eriti.

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Praegune kehakaal on väga madal küll, KMI tuleb isegi juba alla 17,5, mida võiks pidada anoreksiaks ja kindlasti ei ole see organismi seisukohast kõige parem. Kuna olete ise oma kehakaalu pärast mures, siis ilmselt toitumishäirega Teie puhul tegemist ei ole. Küll aga on kaalus juurde võtmine tihtipeale keerulisemgi kui allavõtmine. Kuna Te kaloreid lugema ei taha hakata, siis soovitusteks on, et esiteks, prooviksite süüa hästi regulaarselt. Kasvõi väiksemaid portsjone korraga, aga tihemini. Kuna portsjonid on väiksemad, siis tuleb väiksema koguse juures kätte saada piisavalt energiat ja kõik vajalikud toitained. Selleks, et saada rohkem energiat, tuleks lisada toitu rasvu – näiteks pähkleid, seemneid, õli. Selleks, et lihased saaksid pärast trenni tekkida, tuleks kindlasti süüa ka piisavalt valkuderikkaid toite – muna, kodujuust, kohupiim, kala, linnuliha. Peaksite proovima siiski ka süüa päevas ära 5 portsjonit puu- ja köögivilju, et saada kiudaineid, vitamiine ja mineraalaineid. Võiksite proovida oma toitumise ja liikumise muutmisega saavutada kehakaalu vähemalt 50 kg.