Kehakaal

Anonüümne

7. oktoober 2011

Kehakaal

tere!

Mul treener käskis alla võtta 8 kilo, ja ma pean seda tegema 9 nädalaga. Enda arust ma palju ei söö aga ma loodan, et see on suvest tingitud et kooliajal läheb normi. Lähen ise 10klassi, olen 16aastane, 170cm pikk ja kaalun 60kg Palun aidake, ma tõesti soovin Moskvasse võistlustele sõita:)

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Küsimusest võib aru saada, et tegelete iluvõimlemise või muu sarnase alaga. Kaalu langetamiseks on vaja saada energiat vähem kui kulutatakse. Seega on oluline nii toiduga väiksem energia saamine kui ka piisav füüsiline aktiivsus. Viimane on Teil ilmselt isegi päris suur. Kuna 16-aastaste tüdrukute organism ei ole veel lõplikult välja arenenud, siis vajab organism lisaenergiat ka kasvamiseks. Seega ei saa soovitada äärmuslikke dieete. Võttes alla näiteks juba 10 kilo, muutute alakaaluliseks. Lühikese ajaga paljude kilode kaotamine ei ole tervisele hea. Tavaliselt soovitatakse võtta alla 500-1000 grammi nädalas, kuid seda ainult ülekaalu puhul. Teie puhul on tegelikult praegune kaal normaalkaal, kuid saan aru, et valitud spordiala puhul nähakse ette väiksemat kehakaalu. 
Võite proovida lühiajaliselt umbes 1500 kcal-list toitumist (madalamat ei julge suure füüsilise koormuse tõttu soovitada). Selleks tuleks oma toitumist analüüsida ja jälgida seal nii energia saamist kui ka seda, et põhitoitained oleksid omavahel tasakaalus, samuti piisavat kiudainete, vitamiinide ja mineraalainete saamist. 2 kuud ei ole küll väga pikk aeg, kuid madala energiasisaldusega toitumise puhul ei saa organism kõiki vajalikke aineid toidust ning suure koormuse puhul võib osutuda vajalikuks osade mineraalainete ja vitamiinide võtmine lisaks preparaatidena, et tervis ei kannataks. Mida Teil toidust puudu jääb, saate teada programmist pärast oma menüü analüüsimist.
Allavõtmise ajal olgu põhitähelepanu köögiviljadel. 100 grammi köögivilju annab umbes 25 kcal ehk peamine kõhutäide peaks tulema nende arvelt. Kindlasti tuleks süüa täisteratooteid (puder, leib), et saada kiudaineid. Puuvilju võib süüa päevas 200-300 grammi, kuna nad on üsna suhkrurikkad, kuid teiselt poolt annavad vajalikke vitamiine ja mineraalaineid. Nädalas paaril korral tuleks süüa kala, iga päev võiks olla midagi toidugrupist liha-kana-kala-muna. Mida vähem töödeldud need on (puhtast lihast ise valmistatud toidud, mitte valmisvorstikesed vm), seda parem. Kaltsiumi saamise seisukohalt on olulised piimatooted, kuid need tuleks valida väherasvased. Päris ilma rasvadeta organism ei saa toimida, seetõttu ongi oluline saada neid kaladest, aga pisut ka lisatavatest õlidest, pähklitest-seemnetest. Magusast (kommid, karastus- ja mahlajoogid, šokolaad, saiakesed jm) ja soolastest näksidest nagu kartulikrõpsud tuleks allavõtmise perioodil praktiliselt täiesti loobuda, samuti kõikvõimalikest valmistoitudest. Mida vähem ka riisi- ja pastatoite, seda parem. Kui sööte riisi, pastat, kartulit, siis need võiksid olla menüüs pigem hommikul või lõuna ajal. Õhtusöögiks sobivad köögiviljad vähese liha, kana, kala, muna või kodujuustu lisandiga. Süüa tuleks pigem sagedamini ning väiksemates kogustes. Näljatunde vastu aitavad köögiviljad, näkileivad, taimetee. Magusaisu puhul võttapisut kuivatatud puuvilju. 
Kuid nagu eespool juba kirjutasin, on selline kiire ja peaaegu alakaalu lähedale kaalulangetamine siiski seotud riskidega tervisele ning õige oleks seda teha koostöös arstiga, kes saaks samal ajal jälgida, et Teie tervis ei kannataks.