Kehakaal

Anonüümne

8. juuli 2011

Kehakaal

Tere,

Mul tekkis 3 küsimust seoses kaalulangetamisega:
1) Kas ja kuivõrd on figuurile ohtlikud puuviljad? Olen kuulnud täiesti vastandlikke seisukohti sel teemal. Esimene on see, et neid võib süüa peaaegu piiramatus koguses ja kuna nad sisaldavad palju kiudaineid, kulub organismil nende seedimiseks palju energiat. Aga teine – et kui tahad kaalust alla võtta, peab nende kogust miinimumini piirama, sest nad sisaldavad palju suhkrut. Kumb on õigem?
2) Kas on õige see, et kui ma tahan liigsest rasvast vabaneda, pean täielikult loobuma magusast ja isegi paar küpsist või kommi päevas rikuvad kogu protsessi ära?
3) Millist füüsilist koormust eelistada? Olen palju kordi kuulnud, et rasvapõletust soodustab mõõdukas tempos cardio-treening (jooksmine, kiires tempos käimine, ellips), aga hiljuti lugesin ühest foorumist, et see on müüt ja peab rõhku panema just jõuharjutustele.

Ette tänades,
M.

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Puuviljad sisaldavad energiat umbes 40-70 kcal 100 grammi kohta. See tähendab, et üks väiksem õun annab enam-vähem sama palju energiat kui üks šokolaadikomm. Piiramatus koguses ei tohi süüa midagi. Puuviljad sisaldavad üsna palju suhkruid, seda küll looduslikult. Päevas võiks süüa maksimaalselt 400-500g puuvilju, kuid kaalu alandamise ajal isegi ainult 200-300 grammi. Põhirõhk olgu köögiviljadel. Kiudaineid sisaldavad enim teravilja-, eriti täisteraviljatooted, puu- ja köögiviljad on kiudainete sisalduse poolest teisel kohal.
Kui soovitakse kaalu alandada, siis täielikult magusast loobuma ei pea. Peaasi on saada toiduga vähem energiat kui kulutatakse. See aga tähendab, et kui Teie päevane energiatarbimine on umbes 1700-1800 kcal, siis peab iga suutäis olema väga hästi läbi mõeldud, et saada toidust kätte kõik vajalikud vitamiinid-mineraalained jt toitained. Maiustused reeglina annavad küll palju energiat (rasvade ja või suhkru näol), kuid organismile vajalikke toitaineid on neis väga vähe. 1-2 kommi päevas võib mahtuda Teie menüüsse, kuid ühe kommi võtmisel võib tekkida see efekt, et ei saa enam pidama. Parem on seda esimest kommi mitte võtta.
Kaalu alandamise seisukohast on kasulik igasugune füüsiline koormus. Parimaks loetakse koormust, mille puhul pulss on umbes 60-70% maksimaalsest pulsisagedusest. Maksimaalset pulsisagedust arvutatakse valemiga 220-vanus. Kaalu alandamiseks sobib täielikult kiire kõndimine, kuid rasva vähendamiseks problemaatilistest kohtadest (kõht vm) ning keha vormimiseks tuleks teha ka vastavaid jõuharjutusi.