Kehakaal

Anonüümne

1. märts 2013

Kehakaal

Tere! Mul tekitab muret rasedusega juurde tulnud liigne kehakaal. Olen 35-aastane, 170 cm pikk ja raseduseelne kaal oli 56 kg. Rasedus oli säilitatud ja olin täislamaval režiimil, seega kõik, mida sõin (sõin palju süsivesikuid ja rasvrikkaid toite) ladestus organismis ülekaaluna kuna isegi elementaarset liikumist ei olnud. Kaalu lisandus 9 kuu jooksul 29 kg (lõppkaal 85 kg), millest mitu kg olid päris lõpus tursed. Raseduse ajal diagnoositi mul rasedusaegne diabeet, mida hoidsin kontrolli all dieediga ja mõõtsin veresuhkruid, pidasin päevikut. Vaatamata dieedile lisandus kaalu igakuiselt väga palju (6,5 kg oli kõige rohkem 1 kuul).
Peale sünnitust esimesed 2 nädalat läks kehakaalu ilusti 800 g-1 kg päevas, aga siis kadus piim rinnast ära ja kaalu enam alla ei läinud, kuigi toitusin teadlikult ja tervislikult. Hakkasin kasutama programmi “ampser”, et näha, kus mul viga sisse tuleb. Sealt aga selgus, et söön pigem vähem ja puudu jääb toidust a ja e-vitamiini – päevane kcal hulk oli vahemikus 1200-1290 kcal. Kuna soovin kaalu langetada, siis jaotasin oma söödava toidu hommik-lõuna rohkem, õhtusöök kaloritevaesem, viimane söögiaeg õhtul on kell 17.00. Hiljeme joon ainult vett või ravimteed. Hetkel on liikumine veel piiratud, võimlen igapäevaselt lühiajaliselt, kuna keha veel ei jaksa suuremat treeningut vastu pidada ja kuna veri on paks ja trombioht püsib, siis enne 5 päeva, kui saan uued vereanalüüsi tulemused, tugevamat trenni teha ei söenda.
Plaan on alustada velotrenažööriga ja tõsta koormust järk-järguliselt. Hiljem juba mitmekesisemalt: lisaks velotrenažöörile jalgratas, kiirkõnd, šeiping, ujumine. Pulsisageduse plaanin esmalt hoida velol u 120 lööki minutis, kuna olen liikumatuna nii pikalt olnud, hiljem siis turvaliselt juba järk-järgult tõstan treeningute intensiivsust ja pulsisagedust.
Palun andke nõu, mida ma võiksin veel teha, et kehkaal hakkaks uuesti langema ja enesetunne ning lihastoonus paraneks. Hetkel laps 1-kuune ja lisakaalu veel üle 17 kg (73 kg).
Tänan!

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Rasedus toob kaasa naise organismis erinevaid muudatusi. Teie raseduseelne kaal oli lähedal alakaalule (53kg) ning praegune saavutatud kaal on normaalkaalust vaid 1 kg kaugusel, mis ühekuuse beebi kõrvalt on väga hea tulemus. Seega, kindlasti ei pea Te alla võtma 17 kg, piisab täiesti 5-6 kilogrammist. Sünnitanud naine võikski välja näha veidi naiselikum.
Normaalne kaalualandamise tempo on maksimaalselt 1 kilogramm nädalas, mitte 1 kilogramm päevas. 1200-1300 kcal päevas on ilmselge näljutamine, mis jätab organismi ilma paljudest vajalikest toitainetest. Treeningutega ei tasu alustada niipea, sest organism vajab rasedusest ja sünnitusest taastumiseks aega. Beebi esimestel elukuudel on parim “treening” lapsega jalutamas käimine ning maksimaalne koormus, mida tõsta, beebi enda kehakaal. Dieedi ja suure füüsilise koormusega, samuti liiga kiire kaalualandamise tempoga võite oma organismile kasu asemel teha väga suurt kahju. Lapsele on vaja tervet, mitte piitspeenikest ema.
Soovitatav on oma toitumist küll jälgida, aga see ei tohi saada kinnisideeks. Kui hoiate oma päevase energiatarbimise alla 1600 kcal, siis ei ole ka väga hoolika planeerimise ja mitmekülgse toitumisega võimalik kätte saada kõiki vajalikke aineid.