Toitumine ja tervis

Anonüümne

7. oktoober 2011

Toitumine ja tervis

Tere

Mul on selline mure, et mehel diagnoositi täna veretesti abil, et ta ei tohiks süüa enam piima-ja piimatooteid, teravijatooteid, tärkilist sisaldavaid toiduaineid ja suhkuruid. Mis peaksin ma temaga nüüd ettevõtma toidusuhtes ?
Kuidas ma tean millised teraviljad ei sobi, kas kõik või ainult nisu ? Sest keelatud olid ka pannkoogid ja pasta jne..
Kuidas ma tean kas näiteks kaerahelbed sobivad või tatar ? Sest riisiga oli okei..

Tänud ette.
M
Kas sellekohta annab kuskilt lugeda ?

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Kas seda testi tehti perearsti juures või kusagil mujal. Pärast sellise testi tegemist ning piirangute kehtestamist (mis ei pruugi olla õigustatud) peaks testi tegija andma ka üksikasjalikud juhised edasiseks toitumiseks. Väga keeruline on toituda, kui nii paljud asjad on keelatud. Testi tegija oleks pidanud selgitama, kas näiteks piimatoodete puhul oli vastunäidustatud laktoos või kaseiin. Esimene on piimasuhkur, teine piimavalk. Esimesel juhul on võimalik süüa juustu ning veidi ka hapendatud piimatooteid, süüa laktoosivabasid tooteid. Teisel juhul tuleks piimatoodetest täielikult loobuda. Teraviljatooteid on väga erinevaid. Enamikel juhtudel peetakse silmas, et inimene ei talu gluteeni, mida leidub peamiselt nisus, rukkis ja odras. Seda leidub ka kaeras, kuid kaera puhul uuringud alles käivad, kas väike kogus kaera gluteenitalumatuse puhul teeb organismile halba või mitte. Gluteenitalumatust ei saa tegelikult määrata vaid veretesti põhjal, vaid selleks uuritakse ka soolestikku. Gluteeni sisaldavate toitude ärajätmine peab olema väga põhjendatud, sest see dieet on range ja seab piirangud väga paljude toitude kasutamisele (gluteeni võib varjatult sisalduda väga paljudes teisteski toitudes, millel esmapilgul ei tundu teraviljadega mingit pistmist olevat nagu nt viinerid). Tatras, maisis, riisis gluteeni ei sisaldu. 

Tärklist sisaldavad kartulid, pasta, paljud köögiviljad jne. Kas suhkrute all peeti silmas vaid lisatavat suhkrut või kõiki suhkruid, mida leidub looduslikult näiteks puuviljades. 

Vaadates Teie poolt etteantud nimekirja keelatud toitudest tundub, et süüa tohib ta vaid osasid köögivilju, võib-olla mingeid puuvilju, kaunvilju, tatart-riisi-maisi, õli (pähkleid-seemneid?), liha, kana, kala, muna. Mida enam toitumist piiratakse, seda kindlam võib olla, et organism ei saa kõiki vajalikke toitaineid toidust ning neid tuleb võtta juurde toidulisandina (mille müük toimub tihtipeale nendesamade toidutalumatuse testide tegijate poolt). 

Selline keelamine ilma täpse põhjenduse ja korralike toitumissuunitluste andmiseta on poolik ning võib kasu asemel teha inimesele hoopis väga palju kahju. Toidutalumatuse teste tehakse ka perearstide poolt ning soovitan enne tervisega katsetamist perearstilt asi üle küsida.