Toitumine ja tervis

Anonüümne

5. veebruar 2012

Toitumine ja tervis

Tere! Mul on kilpnäärme ületalitlus,aga mitte nii suur,et vajaksin rohtu. Kui tarbin piimatooteid,kakkab väga paha(südames valud,keha väriseb seest). Mis oleks alternatiiv tooted piimatoodetele,mis ei sisalda joodi.

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Teie küsimusele vastab Tartu Ülikooli Kliinikumi dieetraviarst Liidia Kiisk: “Ka kilpnäärme ületalitluse korral vajab difuusne endokriinne süsteem kõiki mikroelemente. Soovitan süüa mitmekesiselt ja mõõdukates kogustes, siis ei ole ohtu ületarbimiseks. Joodirikkad on piimatooted, eriti juust. Samuti jodeeritud sool, kalakonservid, lõhe, kalamari, muna, maks jt. Kindlasti ei sobi medikamendid, mis kõrge joodi sisaldusega. Joodi vajadus 150 mikrogrammi ööpäevas, maksimaalne 1000 mikrogrammi.
Jood vajalik kõikide hormoonide sünteesis. Soovitan endokrinoloogi vastuvõtule pöörduda, et selgitada, kas on ratsionaalne piirata toiduga saadava joodi hulka.
Kui jätate menüüst välja piimatooted, siis võib Teil tekkida probleeme piisava koguse kaltsiumi saamisega. Kaltsiumi on võimalik saada ka näiteks kalast (sisaldab samuti joodi) ja köögiviljadest, eriti rohelistest.”