Varia

Anonüümne

23. aprill 2012

Varia

Tere! Mu 4 aastane laps keeldub liha söömast. Kuidas panna ta liha sööma või millega saab seda asendada, et kõik vajalikud toitained ei läheks kaotsi?

Tänan!

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Liha söömine on oluline ennekõike raua saamise seisukohast. Teisi peamiselt loomsetest toitudest esinevaid toitaineid saab piisavalt ka näiteks piimatoodetest ja munast. Lihast omastub raud palju paremini kui taimsetest allikatest. Kui laps sööb teraviljatooteid, siis tuleks jälgida, et ta saaks piisavalt C-vitamiini, siis omastub seal olev raud paremini. Kas ta ei söö ei kana- ega kalkuniliha, kala, hakklihast tooted, maksapasteeti? Võib-olla õnnestub talle pakkuda liha näiteks kotletina või segatult makaroni või köögiviljadega? Otseselt sundida last ei saa, võib vaid selgitada ja meelitada.
Soovitan lasta määrata tema veres hemoglobiini ja kui see on normist madalam, siis ilmselt peaks ta hakkama võtma rauatablette. Kui analüüs on korras, siis saab ta ilmselt piisavalt rauda teistest allikatest. Kui ta jätkab liha mittesöömist, siis tasuks analüüsi korrata 1-2 korda aastas, et hemoglobiinitasemel silm peal hoida.