Söömishäired

Anonüümne

22. märts 2015

Söömishäired

Tere!

Minul on kujunenud välja toitumishäire buliimia näol. Olen kogenud kogu lapsepõlve aja koolikiusamist. Sõpru mul ei olnud ja oma tugevate külgedega tegelda ei saanud, sest olin täiesti lukustatud. Pereelu oli poolik, sest ema jättis oma lapsed maha ja otsustas parematele jahimaadele minna. See oli lühitutvustus minu minevikust.
Spordis olid mul väga head tulemused ja selle vastu armastus on säilinud tänapäevani. Minu elumõte ongi hetkel sport, kaalulangus, toitumine ja spordis head tulemused. Loen selleteemalist kirjandust palju ja iga päev mõtlen, et teen jälle algust toitumisprogrammi järgimisega ja sihipärasema treeninguga. Ja miks see nii on? Tunnen, et hetkel on mul välismaal elades võimalust enda tugevaid pooli arendada ja läbi elumuutuste olen vaimselt natuke tugevam kuid mitte piisavalt. Juba kooliajal võistlesin spordis ja tänu välismaa elule saan ennast nüüd arendada rohkem. Kuid ikkagi suureks takistuseks on minevikust jäänud haavad ja buliimia. Ma ei ole kunagi psühholoogidesse uskunud, sest lapsepõlves sain väga raskelt haiget ühelt spetsialistilt, kes käitus ebapädevalt. Olen alati olnud arvamusel, et sellest haigusest on võimalik vabaneda ilma spetsialisti abita, kuid selleks peavad olema õiged keskkonnatingimused ja samuti toetavad inimesed. Kahjuks see osa mul puudub ja seepärast viimase alternatiivina küsingi siit nõu. Ehk minu arvamus muutub ja hakkan usaldama selle ala spetsialiste. Ma tahaksin seda! Võibolla tõesti on olemas spetsialiste, kes läbi oma kogemuste ja lisaks enda harimise oskavad tõesti inimesi aidata. Võibolla tõesti ei ole haigusest vabanemise eelduseks inimese pirakas rahakott . Palun ainult mitte kirjutada, et toitumishäirest reeglina inimene ise lahti ei saa, sest tegelikult on sellest vabanemine võimalik. Tean seda omast kogemusest, kui kaks aastat olin buliimiast vaba. Kuid buliimia tõi tagasi just taas toitumispiiramisega tegelemine. Hetkel ongi minu suureks küsimuseks see, et kuidas saada buliimiast lahti, kuid samas nii, et ei sööks kõike mis hing ihaldab? See on minu konkreetne küsimus.

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Buliimia on toitumishäire, mis tähendab, et tegemist on psühholoogilise häirega. Buliimiast võib mõnel juhul oma jõududega jagu saada – nt muutub elukorraldus ja teil ei ole aega enam söömisele nii suurt tähelepanu pöörata, kasvab enesekindlus ja enesehinnang vms. Üldjuhul aga kahjuks ei tule inimene siiski ise söömishäiretega, sh buliimiaga, toime ja vajab spetsialisti abi ning ravi. Seega soovitan siiski pöörduda abi saamiseks spetsialisti poole, ehk suudate neid jälle usaldama hakata. Eestis ravitakse toitumishäireid Põhja-Eesti Regionaalhaigla Psühhiaatriakliinikus, Tartu Ülikooli Kliinikumi psühhiaatriakliinikus, Sensus OÜs ja Ambromed Kliinikus.