Toitumine ja tervis

Anonüümne

20. detsember 2013

Toitumine ja tervis

tere minul avastati maohaavand ja heliko bakter tulemas on ka gastroskoopia ja sellega seoses sooviksin teada milliseid toite tohin nuud suua ja milliseid mitte et saaksin ka ise paranemisele kaasa aidata. Lugupidamisega vastust ootama jäädes.Inga Liiv.

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Toitumissoovitused sõltuvad maohaavandi kulu iseloomust.  Kui esineb veritsus või verejooksu oht, siis söödav toit peab olema jahe või külm. 
Maohaavandit kaitsvad ravimid (antatsiidid) tuleb võtta enne söömist.  Muud ravimid või toiduained, mis ärritavad maohaavandit, tuleb võtta peale sööki.
Ärritava toimega toidud/toiduained on:  alkohol, kohv, karboniseeritud  joogid, hapukapsas, praetud rasvased toidud, hapud mahlad, vürtsid, ketšup, tomat, sinep, äädikas, kakao, šokolaad, värsked marjad ja puuviljad, hapu rukkileib, sidrun, apelsin, mandariin, pähklid.  Soovitan toidud valmistada hautatult, keedetult, aurutatult. Sobivad püreesupid, lahjad liha sisaldusega köögiviljasupid, rasvane kohupiim, jogurtid, pudrud, sai, keedetud kartul või kartulipüree, riisipuder, riisitumm, kohvikoor, piim, kissellid kartuli- või riisitärklisega, taimeteed. Söödava toidu kogused olgu tagasihoidlikud  (350–500 g korraga), kuid toidukordade arv võib olla suurem (3 põhitoitu, 2–3 vahepala). Maohaavandi paranedes võivad dieedisoovitused muutuda, seepärast on vaja jälgida ka raviarsti soovitusi.