Toitumine ja tervis

Anonüümne

13. november 2014

Toitumine ja tervis

Tere

Minu lugu on üsna pikk ja keeruline. Tervisehädad algasid mul veidi rohkem kui aasta tagasi. Need hädad on selle aja jooksul igati varieerunud oma tugevuselt ja asukohalt. Peamised sümptomid: 24/7 ninakinnisus juba aasta aega, 30kg kaalutõus, suured seedeprobleemid (kõhuvalud, küll kõht täiesti kinni mitu kuud, siis samamoodi mitu kuud täiesti lahti, toit praktiliselt seedimata, pidev paistetus (piha ümbermõõt stabiilne 100+cm, isegi peale 10kg alla võtmist piha ümbermõõt ei vähenenud, isegi mitte natuke), liigesevalud, tihe iiveldus (eriti hommikuti), uneprobleemid jne.

Olen kogu see aasta mööda arste käinud, üritanud välja uurida, milles probleem. Kevadel lasin LTKH’s allergiatestid teha, testitud 24-st allergeenist mul ei pidavat ühtki allergiat olema. Käisin ka kurgu-nina arsti vastuvõtul, sest perearst kahtlustas kroonilist nohu, aga ka seal oli kõik korras. Muuhulgas jõudsin oktoobris gastroenteroloogi juurde, kes otsustas teha laktoositalumatuse testi, mis tuli välja positiivsena. Ehk siis mul on tugev laktoositalumatus. See aga selgitab ainult mu seedeprobleeme, mitte ninakinnisust. Ütlen ausalt, et mu elukvaliteet on tänu sellele ninakinnisusele nullilähedane. Tegemist ei ole mingi pisikese ebamugavusega, vaid ilma tugeva rohuta ei käi mu ninast absoluutselt õhku läbi, öösiti ärkan lämbumise peale.

Kuna mina ei näe seost laktoositalumatuse ja niisuguse ninakinnisuse vahel (olen nüüd paar nädalat tarbinud laktoosivabu tooteid või laktaasiensüüme), siis võin ainult eeldada, et lisaks laktoositalumatusele on mul veel midagi diagnoosimata. Kas oskate mind kuhugi suunata? Võib-olla mõni äärmiselt pädev toitumisspetsialist, kes suudab mulle koostada menüüd, millega toiduallergiad välistada? Kas oskate öelda, kas tegu võib olla hoopis astmaga?

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Sellele küsimusele vastab Tartu Ülikooli Kliinikumi sisehaiguste arst Kristel Ehala-Aleksejev: “Kuigi te ise ninakinnisuse ja laktoositalumatuse vahel seoseid ei näe, siis on kirjanduses päris sageli välja toodud sinusiiti või riniiti kui mõnikord kaasnevat nähtu laktoositalumatusele.  Esimese asjana soovitan teil  loobuda täielikult piimatoodetest kuskil paari nädala jooksul vaatamaks, kas enesetunne paraneb. Teiseks soovitan rääkida veel kord perearstiga ning vajadusel teha röntgenpilt ninakõrvalkoobastest. Samal teemal võib veel kord konsulteerida ka LOR arstiga. Mõningatel juhtudel võibki osutuda vajalikuks piimatoodetest täielik loobumine, kuid sellisel juhul tuleb edasi arutada, milliste toiduainetega ja mis määral piimatoodetest ilmajäämist kompenseerida.”