Toit ja toidu valmistamine

Anonüümne

7. oktoober 2011

Toit ja toidu valmistamine

Tere
Minu küsimus selline,et sooviks teada kuidas paremini ja tervislikumalt
toituda kuna vahel kipun selle magusa söömisega liiale minema ja kui
magusat liiga palju süüa siis kipub veri minema teadu poolest paksemaks ja ei taha enam hästi veresoontest läbi käia ja see on viga
mida ma tänavu talvel tegin ja mida ma loodan,et ma sellist viga
oma elus enam ei tee seal juures mulle väga meeldib süüa õunu,
arbuusi, apelisni ja toorsalateid erti kui need on ise riivitud porgand
ja ananass sobivad hästi kokku muidugi võib veel panna ka värsket
kapsast ja muidugi meeldib mulle liikuda või oskate mulle veel midagi soovitada erti praegusel ajal kus me oleme jõudmas juba sügisesse kus hakkab vitamiine väheks jääma.?
aitäh.
?

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Kohe alustuseks võib öelda, et veel vähemalt kuu aega on aega ennast vitamiine “täis toppida”, sest seni kindlasti jätkub enamikul inimestest oma koduaia varusid õunte-porgandite-kapsaste näol ning kuna need pole pidanud kaua säilima, sisaldavad ka maksimaalses võimalikus koguses vitamiine. 
Tervislik toitumine käib käsikäes liikumisega. 30-60 minutit füüsilist koormust iga päev tagab nii kiirema ainevahetuse kui ka parema tuju. Piisab täiesti tempokast jalutamisest, jalgrattaga sõitmisest ning talvisel ajal lume olemasolul suusatamisest.
Toitumise poole pealt tasub järgida toidupüramiidi õpetust. Toidupüramiidis on toidud jaotatud neljale põhikorrusele, lisatud korruse soovitatav päevane portsjonite arv ja iga toidu kohta antud ka ühe portsjoni suurus. Kõige enam portsjoneid tuleks tarbida teraviljatoodete (leib, teraleib, pudrud) jakartulite (keedetult) näol. Edasi järgnevad puu- ja köögiviljad, mida võiks iga päev süüa 5-9 portsjonit (so ümardatult 500-900 grammi kas värskelt või toidu koostises). Iga päev peaks menüüs olema ka midagi piimatoodetest, toidugrupist liha-kana-kala-muna ning lisatavatest toidurasvadest. Kui toituda mitmekesiselt ja tasakaalustatult, siis ei tekigi niiväga isu püramiidi tipus asetsevate maiustuste järele ning samuti on tagatud kõikide vajalike toitainete saamine toidust.