Varia

Anonüümne

7. oktoober 2012

Varia

Tere,
Minu küsimus on järgmine. Pean toitumispäevikut, mis on sellel kodulehel. Hea lihtne täita ja panna päeva menüü paika, aga on tekinud küsimus selline. Kui ma panen sinna oma päeva toidud kirja , siis läheb suht kiiresti lõhki süsivesikute, rasvade, valgu tarbimine päevas, aga ei saa vajalikku päevaenergiat. Toitumis tabel annab mulle ka soovitusi, mis peaks sööma,et tarbiksin päevas d vit ja kaltsiumi, aga kui ma lisan selliseid toite menüüse, siis lähep päevas tarbitav süsi, rasvad ja valgud omadega lõhki. Ei ole isegi võimalik lisada päevas vajaminevat puuviljade ja köögiviljade hulka. Seal koostatud menüüga on küll võimalik langetada efektiivselt kaalu, nälga ei ole, aga menüü on väga kesine.

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Ei saa päris hästi aru, mida mõistate “läheb lõhki” all. Kas vaatate valkude, rasvade ja süsivesikute osatähtsusi energiast (%E), mis peavad vastavalt jääma 10-15%E, 25-30%E ning 55-60%E piiridesse? Need arvud on suhtarvud, ehk kui sööte rasvarikast toitu, siis suureneb rasvade osakaal tarbitud energiast, kui sööte köögivilju, siis tõuseb omakorda süsivesikute osakaal jne. Neid arve ei tohi jälgida peale igat toidukorda, vaid päeva keskmiselt. Veelgi parem oleks, kui kopeeriksite pikema perioodi oma toitumisest (nt 10-14 päeva) Minu menüüde alla ning teostaksite arvutuse selle perioodi keskmiselt. Iga päev ei ole võimalik ideaalselt toituda ning ei ole vajagi, oluline on, et umbes kahe nädala või isegi kuu keskmiselt vastaks toitumine etteantud soovitustele.
Teine võimalus on arvutada välja oma päevane vajalik valkude, rasvade ja süsivesikute kogus grammides ning lähtuda toitumisel sellest. Näiteks, kui Teie päevane energiavajadus on 2000 kcal, siis valgud peaksid sellest andma 10-15% ehk 200-300 kcal. Kuna üks gramm valke annab 4 kcal, siis sellest lähtuvalt peaksite päevas saama 50-75 grammi valke. Kõikide põhitoitainete kohta leiate vastavad arvutuskäigud selle toitaine leheküljelt.