Kehakaal

Anonüümne

11. juuli 2014

Kehakaal

Tere. Mina olen mures oma ema pärast, kes on ülekaaluline. Ma isegi ei tea, palju ta kaalub, sest ta keeldub kaalu peale minemast. Olen üritanud teda saada jalutama, aga tema väidab, et temal jalad tööpäevast valutavad. Lisaks on tal jalgadel veenilaiendid, mida ta ise väidab, et kui kõnnib, siis valutavad rohkem ja et need ongi hullemaks läinud. Tööl peab ta ka enamuse aja püsti seisma.. Mida teha ? Kas ta peaks perearstilt küsima saatekirja veenilaiendite operatsioonile ? Kas edaspidi ta võiks jalutamisega tegeleda (nt 30 min päevas). Söögiga tundub, et pole kaalust alla võtmine võimalik, kuna tööl olles ta nö näksib, korralikku sooja toitu ei söö ja kodus teeb ka kartuleid, makarone jm kõike, mis on nisu… Mure on suurem, kuna ka mu õde on ülekaaluline (12.a. , 165 cm , u 90 kg). Teda olen suunanud olema aktiivne (jalutamine, rattasõit, kooliajal tegeleb kergejõustikuga). Aga kuna me koos ei ela, siis söögipoole pealt olen nõu andnud, aga kas ta nii ka talitab, ei tea. Eriti, kui ema ikka teeb kartuleid jm, mida ta ilmselt süüa ei tohiks. Olen üritanud lasta tal täita ka toitumisprogrammi, aga sellega ta jääb hätta – ilmselt ei oska koguseid arvestada ja lisaks unustab veel ära ka..
Mida võiks ette võtta ? Emal on ka kõrge vererõhk, ilmselt ka ülekaalust..

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Veenilaiendid ei ole naljaasi, nendega tuleks kõigepealt kindlasti pöörduda perearstile, kes suunab edasi vastava spetsialisti juurde, et hoiduda tekkida võivatest tüsistustest. Kui perearst mõõdab ka vererõhku ning kaalub ema, siis üldjuhul peaks juba tema edasi muretsema selle eest, et ema kaalu alandama hakkaks.
Ega enne ilmselt midagi ei muutu, kui emal tekib mõni tõsisem terviseprobleem. Senikaua saab ta alati pugeda selle taha, et ei saa liikuda, ei ole raha korralikku toitu osta, ei ole piisavalt teadmisi, et õigesti süüa, ei ole aega süüa valmistada jne. Kaalu alandamine ei ole tegelikult väga keeruline, küll aga nõuab motivatsiooni ja pühendumist. Mida peab teadma, et kaalu alandada, on kirjas täpsemalt siin. Toitumisprogrammi täitmine on väga hea mõte, aga seda tuleb teha vähemalt 10 päeva ja tõepoolest kaaluda iga ampsu, muidu tuleb vale tulemus. Kui ema muudaks kasvõi kodust toiduvalikut, mõjutaks see ka Teie õde.