Kehakaal

Anonüümne

31. august 2010

Kehakaal

Tere! Mina olen 175 cm pikk ja kaalun 95 kg ja olen 14 aastane
Küsimus siis järgmine:Kuidas oleks mõistlik kaalu langetada?
Ise sooviks kaluda lõpuks 70 kg.
Ette tänades:)

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Kuna arvata võib, et pikkusesse Sa eriti enam ei kasva, siis tuleks tõepoolest keskenduda kaalu alandamisele. Kindlasti ei tohiks seda teha radikaalsete meetmetega, ennast näljutades. Sea endale pikaajalisem eesmärk – näiteks normaalkaalu saavutamine gümnaasiumi lõpuks. Selleks ajaks oled 18-19-aastane ning Sinu praeguse pikkuse juures oleks normaalne kaaluda ka kuni 75 kg. Seega 4 aastaga alla võtta 20 kg ehk umbes pool kg kuus.
Kõigepealt peaksid alustama sellest, et umbes nädala jooksul paned kirja iga ampsu, mida sööd. Võiksid võimalusel toidu kaaluda, sest silma järgi hinnatakse tihti valesti. Internetipõhises toitumisprogrammis on võimalik söödud toidud sisestada ning arvutada välja saadud energia ja toitained. Rusikareegel kaalu alandamiseks on süüa 500kcal oma vajadusest vähem. Vajadus sõltub nii soost, vanusest, kehakaalust kui muudest teguritest, kõige enam aga füüsilisest aktiivsusest. Seega tuleb seda kaalu alanedes ning kehakaalu muutudes pidevalt korrigeerida. Kindlasti ei soovita Sul langetada päevast energia saamist alla 1600 kcal, sest siis on väga raske saada kätte kõiki vajalikke toitaineid. Parim on hoida see umbes 1800 kcal kandis, kuid toituda äärmiselt läbimõeldult. Aluseks tuleks võtta toidupüramiid. Enim teraleiba, putrusid jm täisteratooteid. Vähemalt 5 portsjonit (1 portsjon on umbes 100g) puu- ja köögivilju päevas, veel rohkem oleks veelgi parem. Ei kõiksugustele vorstitoodetele, poolfabrikaatidele, valmistoitudele ning rasvastele piimatoodetele (rasvane juust, kohuke, hapukoor, vahukoor). Lahjat juustu, jogurtit, piima see-eest tuleks süüa piisavalt, et saada kaltsiumi ning kindlasti 2-3 korda nädalas kala, mis aitaks saadud kaltsiumil imenduda. Võileiva peale võid jätta rasvaine määrimata, kuid toidu valmistamisel kasuta kindlasti veidi õli, et ei liiguks teise äärmusesse, kus saad liiga vähe rasvu. Seetõttu soovitatakse paar korda nädalas supilusikatäit seemneid-pähkleid ka. Püramiidi tipus asuvaid toite – suhkur, maiustused, karastusjoogid, kommid, küpsised, pirukad jne tuleks täielikult vältida. Joogiks sobib kõige paremini puhas vesi, juua tuleks seda vedelikuna nii 1-1,5 liitrit päevas.
Võimaluse korral võiksid olla toidukorrad regulaarsed – 3 põhitoidukorda, 1-2 oodet. Hommikusöögi peaksid sööma hiljemalt 1-2 tunni jooksul pärast ärkamist ja viimane toidukord võiks olla vähemalt 2-3 tundi enne uinumist.
Kindlasti tuleks suurendada füüsilist aktiivsust. Leia endale meelepärane tegevus. Alustama peaksid tegevustest, mis liigestele väga suurt koormust ei pane – ujumine, kõndimine.
Tagasilöökide puhul ei tohi alla anda, vaid püüda uuesti joone peale saada.
Kaaluda on soovitatav korra nädalas hommikuti.
Toituda tuleb mõistusega, et toitumine ei muutuks kinnisideeks ning ei tekiks toitumishäireid nagu anoreksia, ortoreksia või buliimia.