Kehakaal

Anonüümne

28. aprill 2011

Kehakaal

Ma olen 12-aastane, 170cm pikk ja kaalun ligikaudu 75kg. Väga suur kaal on see, ma tean ning mu KMI on 27 millegagi. Olen käinud 4-aastasest saadik aeroobikas ning kergejõustikus, aga küsimus ongi selles, et mis on parim 12-aastasele kehakaalu langetamiseks? Õhtuti teen harjutusi ja proovin süüa vähem, aga kuna terve pere söömisaeg läheb vahest isegi kella 8 peale, on raske nii toime tulla.

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Oma praeguse vanuse ja pikkuse juures peaksid kaaluma maksimaalselt 60kg. Samas vanuse ja/või pikkuse lisandumisel see maksimaalne kaal pisut tõuseb. Kui Sa pikkuses juurde ei kasva, siis 15-aastaselt oleks normaalkaaluks maksimaalselt 69kg, 19-aastaselt 72kg. Ehk igal juhul tuleks Sul kaalus alla võtta, kui Sa enam pikemaks ei kasva. 
Peaksid hakkama tõsiselt jälgima ja analüüsima, mida ja palju sööd. Kindlasti ei tohi nälgida, sest oled veel kasvav organism ning füüsiliselt küllaltki aktiivne. Olenevalt Sinu füüsilisest aktiivsusest võiksid proovida hoida oma päevase energiatarbimise alguses umbes 2200-2400 kcal kandis. Kaal ei tohiks Sul langeda ruttu ega palju, sest teismelistele soovitatakse pigem kaalu säilitamist ja järelekasvamist kui kaalu suurt langust. Toitumisel peaksid jälgima seda, et nädala keskmiselt oleksid valkude, rasvade ja süsivesikute osatähtsused energiast omavahel tasakaalus ning saaksid toidust kätte piisavalt kiudaineid ning kõik vajalikud vitamiinid ja mineraalained. Süüa tuleks vastavalt toidupüramiidi põhimõttele, vältida maiustusi jt suhkru- ja/või rasvarikkaid snäkke, ka valmistoitu ja poolfabrikaate. Tuleks süüa sagedamini ja väiksemates kogustes – 3 põhitoidukorda ning 2-3 oodet päevas. Ei tohi jätta pikki toiduvahesid, sest see viib ülesöömiseni. Katsu õhtusöögil süüa vähem ning väldi õhtusöögil suhkru- ja tärkliserikkaid toite. Piisavalt tuleb tarbida ka vett.