Tervislik toitumine

Anonüümne

9. märts 2013

Tervislik toitumine

Tere!

Kui tarbin hommikuti ja õhtuti kookos- ja kalaõli (mõlemat teelusikatäie), siis kas neid tohib võtta koos veega? Kui ei, siis millal enne ja pärast õlide sissevõtmist tohib vedelikku (vesi, kohv, tee) tarbida? Ja olen lugenud, et õlisid soovitatakse tarbida tund enne söömist, vastab see tõele?
Kui vedelikuga ei tohi õlisid koos tarbida, siis mis oleks alternatiiviks nende võtmisel, kui paljalt ei suuda ja vastu hakkab?

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Kõigepealt jääb arusaamatuks, mis on põhjus, miks neid üldse tarbima peaks. Kui kookosrasva tarbimise põhjus on kaalust alla võtmine, siis tegelikult ei ole sellel teaduslikku tõestust, vaid kaalu langetamiseks tuleks siiski ennekõike muuta toitumis- ja liikumisharjumusi. Kalaõli on enamaltjaolt kapslitena, mida võib vabalt alla neelata veega. Ka kalaõli võib võtta kahel eesmärgil – saada oomega-3-rasvhappeid ja/või D-vitamiini. See, kuivõrd hästi oomega-3-rasvhapped kalaõlikapslitest omastuvad, ei ole veel hästi selge, aga arvata võib, et paremini omastuvad need siiski tavalisest kalast. D-vitamiini saamise suurendamiseks on D-vitamiini sisaldava kalaõli võtmine kindlasti õigustatud, kui inimene ei söö nii palju kala, et tagada päevane vajalik kogus.
Imendumise seisukohast ei tohiks olla vahet, kas võetakse neid veega või mitte, kuid endale võib jääda rasvast paha maitse suhu, kui seda ainult veega alla loputatakse.
Üldiselt on teada, et kõik toitained imenduvad kõige paremini toidust, seega sellest vaatevinklist lähtuvalt peaks neid võtma koos söögiga. Kohv ja tee suurtes kogustes võivad hakata mõjutama erinevate toitainete (nt vitamiinide) omastumist.