Kehakaal

Anonüümne

27. aprill 2012

Kehakaal

Tere,
Kasutan tap.nutridata.ee toitumisprogrammi, ning selle kalkulatori järgi on minu energiavajadus 3000-3600 kcal/päevas. 3600 kcal olin võimeline kätte saama kui sõin 6 korda päevas. Enesetunne oli pärast seda hea, ei tekkinud õhtuseid isusid magusa järele, aga terve päev kulus mul lihtsalt söömisele ja kuna nädala sees olen tööl ei saa ma iga 1,5-2h tagant normaalset söögikorda pidada. Kas on olemas mingit kirjandust või toitumismenüü alast kirjanduslikku soovitusi, või võimalik pöörduda eesti toitumisspetsialisti juurde, kes aitaks menüüsid koostada. Vajan ettekirjutatud menüüsid, kuna olen mitu aastat toitunud ebakorrapäraselt (ülisuured portsjonid, palju magusat, kiire söömine jne), vahepeal söön ennast nii täis, et on tunne, et hakkan oksele, aga ei suuda lõpetada. Sellepärast vajan ettekirjutatud menüüsid ja toidukordasid, et normaalne toiduinstinkt taastuks.
Seni kaua kui olen uurinud toitumissoovitusi internetis (k.a. see sait ja raamatukogus kirjandust), siis terve süsteem on üles ehitatud 2000kcal tarbivale inimesele, räägitakse kalorite vähesusest jne. Aga sellest, et kuidas võimalikult kergelt saada 3600 energiat TERVISLIKULT päeva jooksul ära süüa, ei ole kusagil juttu.

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Suure energiavajaduse puhul kehtivad toitumises tegelikult samad soovitused, mis 2000 kcal puhulgi, kuid söödavat portsjonite arvu tuleks proportsionaalselt suurendada (korrutada ca 1,8-ga). Näiteks, kui tavaliselt soovitatakse süüa vähemalt 5 portsjonit puu- ja köögivilju, siis 3600 kcal juures võiks see olla vähemalt 9. Kui 2000 kcal juures inimene peaks sööma ca 150 grammi leiba päevas, siis 3600 kcal juures 270-300 grammi jne. Soovitan pöörduda Tartu Ülikooli dieetraviarst Liidia Kiiski poole, ehk tema saab aidata.