Toitumine ja tervis

Anonüümne

7. november 2013

Toitumine ja tervis

Tere!
10 kuusel tekkisid imelikud hood, mis meenutavad refluksi. Välja midagi ei tule, neelatab palju ja pärast sügab nina, tundub et toit satub tagasi söögitorru ja see tekitab ebamugavus tunnet. Seda on juhtunud enne ja pärast sööki. Eile andsin talle hommikuks riisihelbe putru ja lõunaks riisi liha ja juurviljadega – seni ühtegi “refluksi” ei tulnud, aga kui õhtul kaerahelbe putru andsin tekkis 2x seda. Täna andsin hommikuks kaerahelbe putru ning nn reflukse on al kl 9-13 olnud 5x. Pöördusin okt lõpp sellega ka tallinna lastehaiglasse, seal avastati vitamiin b12 puudus ja väike rauaaneemia (hgb 103), sai b12 süste ning selle hoo kirjelduse ja video järgi nimetasid arstid selle refluksiks. Tsöliaakia testi lasin ka veeniverest teha, tulemus oli negatiivne.
Küsimus siis selline, kas lapsel võib olla toidutalumatus kaera vastu ja kas siis võib toit tagasi tulla söögitorru? Annan putru talle õuna püreega, aga õuna süües pole ma sellist reaktsiooni täheldanud.

Tänades
Liisa

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Sageli toidu tagasiheide on tingitud suurest toidukogusest, nn. ületoitmisest, kuna imiku mao maht on suhteliselt väikene (200-250 g korraga). 
Pärast sööki hoida laps püsti asendis. Küsida perearstilt, mitu korda päevas ja kui suured toidukogused oleksid sobilikud Teie lapsele.
Imiku menüü olgu mitmekesine. Vitamiini B12 ja raua vaeguse korral on vaja jälgida, et imik sööks peale piima ka kohupiima, sea-, vasika- või kanaliha, kala, muna, maksa, kartulit, köögi- ja puuviljapüreesid. Teraviljaputrudest saab kiudaineid, mis täiendavad toiduvalikut. Ükski neist eelpool nimetatud toiduainetest ei süvenda toidu tagasiheidet. Kaerahelbepudru võib esialgu menüüst välja jätta, et veenduda, kas ikka reageerib kaerale.
Kui toidukoguse ja vitamiinide-mineraalainete sisalduse korrigeerimine ei aita 1- 2 kuu jooksul, siis soovitan pöörduda lastearsti (lastekirurgi) vastuvõtule täiendavateks uuringuteks.