Tervislik toitumine

Anonüümne

23. veebruar 2021

Tervislik toitumine

Tere

Hakkasin pärast sünnitust otsima juuksekasvu preparaate, millega juuste väljalangemine peatada ning see tekitas väga palju küsimusi erinevate juuksekasvu preparaatide osas (koostis ja kogused).

Avastasin, et paljude vitamiinipurkide peal on Biotiini päevane vajalik % 10 000mcg, lisaks veel palju teisi, mille kogused kas 300%, 500% jne üle normi. Seejärel hakkasin otsima internetist infot, kus oleks selgitatud kui pikalt ma sellises koguses toodet üldse kasutada võin ning kas nii suur kogus siis lõpuks mu organismis kuhjub või üleüldse, mida see organismile tähendab.

Info, mis leidsin pärines aastast 2013-2017 ning uut eriti ei leidnud. Lugesin siis, et on vitamiine, mis n.ö blokivad teineteise mõju, takistavad imendumist, veel erinevatest kahjuteguritest kui ma mingit vitamiini liiga suures koguses tarbin jne. Kogu see info oli aga väga laialivalguv ja ma konkreetseid vastuseid siiski kahjuks ei leidnud. Kas te oskate mind suunata ehk materjalini, kus oleks vastav info kirjas? Ehk siis mida see ikkagi tähendab kui päevane soovituslik kogus on 100%, kuid see on erinevate vitamiinide või mineraalainete näol kordades-kordades suurem, ulatudes 10 000%-ni.

Olen südamest väga tänulik kui oskate mind aidata!

Spetsialist vastab:Kristel Ehala-Aleksejev

Kuna lapse kandmine kurnab organismi, siis tuleks kõigepealt vaadata üle oma toitumine ja püüda võimalikult palju toitaineid kätte saada toidust. Selleks tasuks vähemalt nädal pidada toidupäevikut ning vaadata keskmist tulemust – mida on puudu. Juuste väljalangemisega võivad eelkõige seotud olla puudujäägid raua, kaltsiumi, D-vitamiini, valkude saamises. Kui ise oma toitumise korrigeerimine osutub keeruliseks, tasub pöörduda toitumisnõustaja vastuvõtule. Kui siiski osutub vajalikuks võtta lisaks toidulisandeid, tasub enne seda konsulteerida arstiga. Seda eriti juhul, kui mõne toitaine sisaldus toidulisandis ületab maksimaalselt päevas lubatud kogust (tarbimise ülempiiri). Tarbimise ülempiiri on võimalik leida Eesti toitumis- ja liikumissoovituste raamatust iga vastava toitaine alt kohe esimesest tabelist.