Toit ja toidu valmistamine

Anonüümne

9. märts 2010

Toit ja toidu valmistamine

Tere!
Te vastasite Hellele :
Spetsialist vastab:
Toiduainete toitainelist koostist on võimalik näha internetipõhises toitumisprogrammis Toidud (100g tabelid) all. Aprillis ilmub sellest programmist kontrollitud ja uuendatud versioon. Lisaks võib vaadata sisaldusi Soome andmebaasist ning valides sealt vasakult Linkit, leiab juurdepääsu ka teiste maade toiduainete toitainelise koostise andmebaasidele.
########################
Aga kas meil EESTIS ka keegi uurib 1x aastas, dekaadis, sajandil, et kui palju porgand või kartul sisaldab vitamiine-mineraale? Kas tehakse kuskil selliseid süstemaatilisi pistelisi kontrolle, et kasvõi hinnata, kui palju põllule veel mineraale jäänud on? Me ju teame, et kamaluga võetakse põllult, aga näpuotsaga antakse mõnda mineraali tagasi. Siit tekibki küsimus, et kas ikka tõesti saame toidust seda, mida vajame? I
Ikka kohtab aegajalt küll netis, küll ramatutes tabelei, et mida mingi toiduaine sisaldab. Tahaks teada, et kui vanad need andmed on? Kapsa mineraalne koostis ei ole ju ometi konstantne suurus….?
Olen Saksa uuringuid kaenud. Kole….. Ei taha hästi uskuda, et meie põldudelt tulevad täisväärtuslikud külluslikud kapsad-kaalid. Kas neid ikka saab võrrelda vanaema aiast saaduga, mis on sõnniku ja kompostiga väetatud?
Kes meile ütleks, mida meie, eestlased, sööme? OK. Ei uurita ehk meie põldudel kasvavat. Aga kas seda keegi uurib, et mis rämpsu meile sisse veetakse poodidesse ja meie “tervisliku aedvilja” pähe sisse sööme?
Vanaemade keldritest aina peleta hiiri-rotte. Suurtes toiduainete ja juurviljaladudes ei esine neid loomi. Need targad loomad ei söö ju ka seda mürki, mida vanaema keldrisse raputab, et neid tappa….

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Teie küsimus on täiesti põhjendatud. Eestis tõepoolest ei ole ametlikku toiduainete toitainelise koostise seire süsteemi, veidi enam tegeletakse saaste- ja lisaainete seirega.
Samas ei ole toiduainete toitainelise koostise uurimine väga kerge ülesanne, sest nt õuna puhul sõltub koostis nii sordist, kasvatuspiirkonnast, pinnasest, suvel valitsenud ilmast jpt. Seetõttu on olemas meetodid, kuidas koostist analüüsitakse – kust, kui palju ja milliseid proove võetakse. Kohe kindlasti ei saa öelda, et selline keskmine väärtus vastaks täpselt Teie koduaia või siis Läti piiri ääres kasvanud õuna toiteväärtusele, vaid see on siiski keskmine. Aprillikuus tuleb välja Eesti toitude toitainelise koostise andmebaasi uus täiendatud-parandatud versioon aadressil www.nutridata.ee
Ka toitumisuuringud on meil vaeslapse osas. Viimane enam-vähem arvestatav toitumisuuring toimus 1997.aastal. Lähiaastatel on Euroopa Toiduohutusameti toel planeeritud toitumisuuring, kuid selle täpne toimumis aeg on veel teadmata.