Kehakaal

Anonüümne

18. märts 2011

Kehakaal

Tere,

Olen olnud oma kaaluga hädas juba pikemat aega aga umbes aasta tagasi otsustasin selle asja tõsisemalt käsile võtta.
Kaalusin eelmise aasta alguses 78,5 kg ja olen 174 pikk. Eelmise aasta Sügiseks saavutasin kaalu 72 kg ja sinna see kaal ka pidama on jäänud.
Olen nüüd palju kaalu langetamise kohta lugenud ja pigem rohkem segaduses ja ei tea enam mida teha, et kaalu veel vähendada.
Söön hommikul kolm tomati-majoneesi-leiba (3 viilu) ja kohvi piimaga. Lõunaks näiteks juurviljapüreesuppi (külmutatud juurviljadest tehtud) ja maitseks hulgas üks tükeldatud ja praetud seen ja supilusikatäis majoneesi. (Lõuna näiteid: Keedetud lillkapsas + maitseks kõrvale sl majoneesi; tatrapuder + maitseks kõrvale majoneesi; pelmeene; fetasalat; tomati-kartuli püreesupp)
Õhtuks kaks kiivit.
Päeva jooksul veel tass või paar kohvi ja tass rohelist teed.
Vee joomisega olen hädas. Unustan seda pidevalt teha.
Kuna töö on pingeline, olen söönud mõnel päeval no näiteks 2 või 4 pisikest tükki (ruut) šokolaadi. Aga seda mitte alati.
Vahepalaks söön ka näiteks apelsiini päevas või 2 pisemat õuna või 200 g porgandit või peo täis maapähkleid. Mis siis parasjagu kätte juhtub ja seda siis kas enne lõunat või mingi aeg peale lõunat aga mitte õhtul. See ei ole mul ka muidugi reegel. Mõningatel päevadel jääb vahepala ära.
Käin palju jala (5-8 km päevas) ja kiires tempos. Nüüd hakkasin ka jooksmas käima. Korraga jooksen 5km umbes 30 min.
Aga kaalu langust ei toimu. Järelikult teen midagi väga valesti.
Arvasin, et tarbin ikka liiga palju aga kui arvutasin kalorid kokku siis saan ainult 1000 ringis ja mõnel päeval veelgi vähem. Igal pool soovitatakse veelgi rohkem kaloreid tarbida, et keha ei salvestaks. Aga ei julge kuidagi enam rohkem süüa. Pigem mõtlen, et äkki peaksin veel majoneesi ära jätma ja vältima täielikult magusat.
Kas ma liigun endiselt liiga vähe ja peaksin veelgi rohkem trenni tegema?
Aga äkki hoopis see majonees on siiski liiast. Tean, et see ei ole tervislik aga see on ainuke asi mida endale luban (hommikul siis leival ja lõuna ajal u supilusikatäis maitseks), mis mulle tõesti ka toidu juures meeldib.
Veregrupi järgi ei tohiks ma tomatit ja piima tarbida (kohvil). Kas see siis mõjutab seda kaalu nii palju?
Ehk siis olen nüüd segaduses, kas peaksin rohkem tarbima või vähem? Või peaks sööma ainult värskeid salateid (nendega kipub kõht aga tühjaks jääma) aga kannataksin ka selle ära kui oleks kindel, et see toimiks.
Toitun enamasti samadel aegadel ja nälga ei tunne. Pigem kui olen veel ka vahepala söönud siis tunnen, et mul on pigem raske olla.
Midagi teen ma aga valesti ja ma ei tea nüüd, mis see täpselt on.

Jään teie vastust ootama,
Siiri

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Kindlasti tuleks korralikult sööma hakata. Seda nii valiku, koguste kui ka regulaarsuse osas. Nii väikese energiakoguse juures hakkab tõepoolest keha kõike talletama, lisaks ei saada piisavalt ainevahetuse jm eluliste protsesside toimimiseks vajalikke mineraalaineid, kiudaineid, vitamiine, asendamatuid rasvhappeid ja aminohappeid. Praegu on Teil probleem ainult kehakaaluga, kuid selliselt jätkates saate varem või hiljem tõsised terviseprobleemid, võib-olla ka toitumishäired. Kui tunnete, et ise ei suuda ennast normaalselt sööma sundida, siis võibki juba olla tegu söömishäirega ning sellisel juhul tuleks pöörduda lisaks ka psühholoogi poole. 
Katsuge iga päev süüa toitu vähemalt 1700 kcal eest, seda hästi mitmekesiselt. Vähemalt 400 grammi erinevaid köögivilju päevas, 3-4 viilu tera- või rukkileiba, hommikuks putru, 1-2 puuvilja, piimatoodetest nt juustu, midagi grupist liha-kana-kala-muna, lisatavaid toidurasvu (nt õli salatisse). Kala peaks olema menüüs vähemalt 2 korda nädalas. Maiustusi tõepoolest süüa ei maksaks. Majoneesi väikestes kogustes võib.
Füüsilist aktiivsust paistab olevat piisavalt, veejoomist pidage ka paremini meeles.
Proovige pigem süüa korraga väiksemaid koguseid, aga sagedamini – 3 põhitoidukorda, 1-2 oodet päevas. Esimene toidukord võiks olla 1-2 tunni jooksul peale ärkamist ning viimane vähemalt 2 tundi enne magamaminekut. Õhtupoole võiks suhkru- ja tärkliserikkaid toite tarbida tagasihoidlikumalt.
Kindlasti pange iga päev söödu kirja toidupäevikusse ning jälgige, et saate nädala keskmiselt soovitustele vastavas koguseid vajalikke toitaineid ning põhitoitainete saamine oleks omavahel tasakaalus.