Kehakaal
21. juuli 2013
Tere! Olen 20 aastane, 166cm ja kaalun 51 kg. Veel aasta tagasi kaalusin 78 kg. Kaal langes alguses aeglaselt, kuid suure osa kaalust olen langetanud viimaste kuudega. Teen iga päev 250 kõhulihast, 100 harjutust mõlemale jalale, 30 harjutust hantlitega mõlemale käele. Viimasel ajal olen tundnud end nõrgalt ja teadvustan, et söön liiga vähe. Kas see on suur probleem, kui mõtlen pidevalt toidust ja sellest, et ma ei tohi midagi magusat süüa ja oma rutiinist väljuda? Tean, et pean rohkem sööma, aga kardan kaalus juurde võtta. Minu igapäevane menüü: Hommikul- kaerahelbepuder(veega ja maitsestamata), roheline tee, 1 banaan. Lõuna- Värskekapsasalat+ muna+ 2 viilu juustu. Õhtul- 1suurem õun, 1 banaan, 2sl kamajahu ja maitsestamata jogurt. Vahepalaks söön nt kurki. Kas ma söön liiga palju puuvilju? Ja kas liha mittesöömine mõjub halvasti? Kardan süüa isegi ühte juppi sokolaadi ja teadvustan, et see pole normaalne, aga ikkagi jätan söömata. Ja mul on ka rumal komme end päevas mitu korda kaaluda, kuigi tean, et ka see pole normaalne, aga käitun ikka vastupidiselt.
Spetsialist vastab:Tagli Pitsi
Praegune kehakaal on täpselt alakaalu piiri peal, 50 kg juures oleksite juba alakaaluline. Kirjeldatud menüü järgi täpset energiakogust välja arvutada ei ole võimalik, kuid tundub, et seda on kõvast alla soovitusliku, heal juhul 1000 kcal kui sedagi. Ka kaalualandamisel ei tohiks päevane energiatarbimine jääda alla 1600 kcal Puuvilju ei ole kindlasti palju, neid võib päevas süüa 2-3 tk. Teie menüüs jääb kindlasti puudu teraviljatoodetest, toidugrupist liha-kana-kala ning lisatavatest toidurasvadest. Väsimus võib olla tingitud nii vähesest energiatarbimisest, aga kindlasti ka sellega kaasnevast erinevate toitainete puudusest.
Kuna mõtlete palju toidule, kaalute, kardate paksuks minna jne, siis võib kahtlustada toitumishäire teket. Kuna toitumishäire on psühholoogiline, siis soovitan igaks juhuks konsulteerida psühhiaatriga, et toitumishäire diagnoosida võimalikult vara või see välistada.