Kehakaal
24. jaanuar 2013
Tere!
Olen 13-aastane tüdruk. Nagu minuvanustel probleemiks ikka kaal, nii ka minul. Lugu järgmine: kaalun umbes 55,5 kg (viimati kaalusin arsti juures, teisipäeval) ja olen 157,2 cm pikk, mis tähendab, et olen ülekaalus. Käin kergejõustiku trennis (kolm korda nädalas) ja osalen aktiivselt ka kehalise kasvatuse tundides. Suvel, koolist vaheajale tulles kaalusin ma 63 kg, see ga olen ka veidi maha võtnud, aga rasv on jätkuvalt kõhul, justnimelt alakõhul ja ära ei lähe ja kaal kõigub umbes kaks kilo siia sinna. Masendav on minna kaalule ja näha, et olen kaks kilo juurde võtnud ja järgmine päev olen normis tagasi. Ma ei ole enda kehaga rahul, kõhuga eriti, see on nagu pall ees. Ma ei oska ühtegi toitu välistada oma toidulauadt. Tean ma seda, et peale kuute ma ei söö. Olen loobunud nt juustust,võist, sulajuustust, suhkrust (ei joo nt teed ega kohvi suhkruga) karastusjoogid ei tule kõne allagija on ka veel mõned üksikud toiduained, mida ma ei söö. Ja nüüd minu küsimus: kas Te oskaksite
mulle mingitki nõu anda, abi oleks kõigest, mis aitaks!!! :)
Ette tänades
Spetsialist vastab:Tagli Pitsi
Esiteks, kehakaal kõigubki erinevatel päevadel kilo-paar siia-sinna. See sõltub pigem sellest, palju oled koguseliselt söönud toitu, palju joonud vett või muid jooke. Kaaluda tasuks ennast kord nädalas, siis saaks parema pildi, kuhu suunas kaal liikunud on.
Teiseks, 13-eluaastat on täpselt see teismelise-iga, kui tüdrukud muutuvadki pisut vormikamaks. Kui ajada väga täpselt taga arve, siis hetkel oled tõepoolest veidi ülekaaluline, aga kui saad 14-aastaseks ja oled jätkuvalt sama pikk ja samas kaalus, siis oleks see juba normaalkaal. Kindlasti aga kasvad ka veel veidi.
Kõigest sellest lähtuvalt ei ole soovitatav kaalus mitte alla võtta, vaid katsuda seda hoida ning oodata enda kasvamist ning vanemaks saamist. Samal ajal soovitan siiski analüüsida, mida sööd ja mida sellest saad või mis jääb puudu. Normaalse kehakaalu tagamiseks ja organismi arenemise seisukohast ei tohiks kindlasti nälgida, vaid toituda tuleb korralikult ja korrapäraselt. Kui organismil jääb mingeid toitaineid puudu, kajastub see kohe nii ainevahetuse kiiruse muutumises kui kõikvõimalike muude terviseprobleemide näol. Toitumise planeerimiseks on head abivahendid toidupüramiid ja valgusfooritabel. Valgusfooritabel näitab, milliseid toiduaineid iga grupi sees võiks eelistada ja mida vähem süüa.
Et saada piisavalt vajalikke toitaineid, peaksid iga päev sööma 3-4 viilu leiba, teraviljaputru (nt kaerahelbe, tatra), vähemalt 400 grammi köögivilju, 1-2 puuvilja, 2 klaasi vedelaid piimatooteid, veidi teisi piimatooteid (kohupiim, kodujuust, juust – soovitatavalt lahjemad), midagi toidugrupist liha-kana-kala-muna ning kindlasti ka pisut lisatavaid toidurasvu (õli, võileivamääre, seemned, pähklid). Püramiidi tipus olevaid toite nagu suhkur ja maiustused, karastusjoogid, saiakesed, küpsised, soolased näksid võiks tõesti vältida või süüa võimalikult harva. Ära ei tohiks unustada piisava koguse vee jooksmist.
Mis puudutab seda, et kõht on nagu pall, siis tuleb vaadata, kas see on tingitud kõhul olevast “rasvavööst” või mitte. Rasvavöö puhul aitavad kõhulihaste harjutused. Aga kui kõht niisama punnitab, siis tasuks pöörduda perearsti vastuvõtule, et selgitada, kas tegemist võiks olla mingite kõhuvaevustega (gaasid), mis omakorda võivad tuleneda mõne toiduaine talumatusest.