Kehakaal

Anonüümne

8. november 2012

Kehakaal

Tere, ei oskagi kust abi saada… Olen II tüübi diabeedik, 41 a hetkel ravi ei vaja. Ole olnud kogu elu ülekaaluline, 2010 a. novembris tehti mulle Bypass operatsioon, kaal kukkus 8 kuuga 128lt- 84le. Kuni siiani on raskused mineraalide ja vitamiinide imendumisel, pidev vahune kollane kõhulahtisus u. 5-7 istet ööpäevas. Kõht on tihti gaasiline ja valulik. Ei oska enam üldse mida süüa, midagi nagu ei sobi! Piimatooteid kasutan väga minimaalselt, laktoositalumatus. Paar päeva tagasi sõin natuke pähkleid ja rosinaid, peale seda suured kõhuvalud ja gaasid… kartuleid ja liha ei söö, ka kapsast ning õuna, hoidun vorstitoodetest ja täisteraviljat ja makaronitoodetest- tekitavad valu ja gaase. Kasutan depressiooniravimeid Flux ja Xanac, Bi-Multi vitamiine, Calcigrani ja Magne B6te. Mida ma tegema peaksin, sööma? Nahk on väga kuiv ja tuhm, juuksed läinud õhukeseks ja tuhmiks.

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

 Sellele küsimusele vastab Tartu Ülikooli Kliinikumi dieetraviarst Liidia Kiisk: “Bariaatrilise kirurgias (metaboolne kirurgia) kasutatakse erinevaid operatsioonimeetodeid. Operatsiooni järgselt saavutatakse küll kiire kaalulangus, veresuhkru  ja vererõhu normaliseerumine, kuid oht on ka tüsistuste tekkeks, mis väljendub operatsiooni järgsel perioodil valkude, vitamiinide ja mikroelementide imendumishäirena. Seepärast on näidustatud vitamiinide ja mikroelementide asendusravi. Edaspidine toitumisalane nõustamine on oluline koos valkude, vitamiinide ja mineraalainete asenduraviga, et vältida osteoporoosi teket.
Kõhulahtisuse tekkimisel on soovitav  menüüst välja jätta rõõsk piim, vajadusel ka teised piimatooted kõrge laktoosisisalduse tõttu. Mõnel juhul ei sobi ka nisu sisaldavad tooted (pasta, koogid kreemiga, saiakesed). Sel perioodil kui esineb kõhulahtisus, jätta ajutiselt välja suhkur, toorsalatid, toormahlad, oad-herned. Hea on riisi-, tatra-, hirssipuder veega, kuhu on lisatud veidi soola ja võid. Muna, vutimunad, juust, liha – hautatult, keedetult sobivad. Kindlasti tarvitada profülaktiliselt multivitamiine ja mineraalaineid (kaltsium, D-vitamiin, magneesium jne). Soovitan nõu pidada perearstiga oma edaspidise asendusravi osas.”