Uuring: Eesti noored peavad kofeiini tarbimist vähendama

Eesti noorte kofeiini keskmine saadavus toidust jääb ohutu tarbimise piiresse. Siiski on 14-17-aastaste vanusegrupis noori, kes peaksid vähendama kofeiini sisaldavate jookide, sh nii energiajookide kui ka kohvi ja tee tarbimist, selgub Maaeluministeeriumi tellimusel Tervise Arengu Instituudi antud riskihinnangust.

Tervise Arengu Instituut viis 2016. aastal läbi riskihinnangu, mille eesmärk oli välja selgitada, kas kofeiini tarbimine Eesti laste, noorte ja täiskasvanute seas vanuses 10-24 aastat ületab Euroopa Toiduohutusameti avaldatud riskihinnangus esitatud ohutuid koguseid. Uuringus tugineti aastatel 2013-2015 Eestis läbi viidud Rahvastiku toitumise uuringu andmetele.

 Mis on kofeiin?

Kofeiin on keemiline ühend, mida leidub looduslikult sellistes taimede osades nagu kohvi- ja kakaooad, teelehed, guaraana marjad ja koolapähklid. Peamisteks kofeiini allikateks igapäevamenüüs on kohv, tee, kofeiini sisaldavad karastusjoogid (sealhulgas energiajoogid) ja šokolaad (ka kakaojoogid).

Mis on riskid?

Kofeiin stimuleerib kesknärvisüsteemi, mõjudes mõõdukal tarbimisel ergastavalt ning vähendades unisust. Pikemas perspektiivis seostatakse ülemäärast kofeiini tarbimist näiteks südame-veresoonkonna probleemidega ning rasedate naiste puhul ka loote kasvu aeglustumisega.

Kui palju kofeiini on ohutu tarbida?

Euroopa Toiduohutusamet (EFSA) on hinnanud ohutuks tervete inimeste puhul järgmised kofeiini tarbimise kogused:

  • Täiskasvanud

Kofeiini ohutuks päevaseks koguseks on kuni 400 mg (5,7 mg/kehakilogrammi kohta). Ühekordne ohutu kogus on kuni 200 mg. See tähendab, et sellised kofeiini kogused saab kätte tarbides päeva peale umbes neli tassi kohvi või siis lühikese aja jooksul umbes kaks tassi kohvi.

  • Rasedad ja imetavad emad

Kofeiini ohutuks päevaseks koguseks on kuni 200 mg.

  • Lapsed ja noorukid

Kofeiini ohutuks päevaseks koguseks on 3 mg kehakilogrammi kohta. See tähendab, et nt 30 kg laps saab sellise kofeiini koguse kätte umbes ühest tassist kohvist või pudelist koolajoogist päevas.

Ühekordne kofeiini kogus 100 mg (1,4 mg kehakilogrammi kohta) ehk umbes tass kohvi võib mõjutada une kestvust ja mustrit.

 Kofeiini põhilised allikad on kohv ja tee

Kofeiini tarbimist noorte seas ei saa vaadelda vaid energiajookide kontekstis. Kõige enam moodustasid kogu kofeiini saadavusest kõigis vanusegruppides kohv ja tee ning neile järgnesid olenevalt vanusegrupist šokolaaditooted ja koolajoogid.  10-13-aastaste laste hulgas oli kofeiini sisaldavate toitude tarbijaid 69,9%, vanuse kasvades tarbijate osakaal suurenes, olles 14-17-aastaste hulgas 81,1% ja 18-24-aastaste hulgas 83,2%

Kofeiini saadavus Eestis uuritud elanikkonna gruppides

VanusegruppKeskmine kofeiini saadavus mg/päevasKeskine kofeiinisaadavus mg/kehakilogrammi kohta päevas

95. protsentiil*

Kofeiini mg/päevas

mg/kehakaalukohta päevasUuritavaid (%), kelle kofeiini saadavaus on >3 mg kehakaalu kohtaUuritavaid (%), kelle kofeiini saadavaus on >400 mg (5,7 mg /kg kehakaalu kohta)
10-13320,71142,33,7 
14-17580,92003,15,3 
18-241041,53084,2 0,9 (0,8)

* väärtus, millest väiksemaid või võrdseid väärusi on 95%.

Viiendik noortest tarbib energiajooke vähemalt korra kuus

Energiajooke tarbiti toitumisuuringu 24-tunni toitumisandmetel üksnes vanimas vanusegrupis (18-24-aastased), kus nende tarbijate osakaal oli ligi 3%. Sagedusküsimustike andmetel ilmnes, et energiajookide tarbijaid on siiski ka nooremates vanusegruppides. Noorimate (10-13-aastased) hulgas on vähemalt korra kuus energiajookide tarbijate osakaal 3,4%. Keskmiseks kofeiini saadavuseks energiajoogi tarbimiskorral on 10-13-aastaste hulgas 66,8 mg. 14-17-aastaste hulgas on vähemalt korra kuus energiajookide tarbijaid 21,3% ning korraga saadav kofeiini kogus on 66,1 mg. Vanimas vanusegrupis tarbib energiajooke vähemalt korra kuus 22,0%, ka energiajoogi tarbimiskorral saadav kofeiini kogus on kõige kõrgem – 83,7 mg.

Kofeiini keskmine saadavus jääb ohutu koguse piiresse

Kuigi kofeiini on tarbitud ajalooliselt üle maailma, tarbitakse tänapäeval lisaks tavapärasele kohvile ja teele kofeiini ka väga paljude toitude koostisosana nagu nt nn ”energiajoogijäätis”, nätsud, maiustused jne. See omakorda tähendab, et tarbimismustrid võrreldes varasemaga on muutunud ja tänapäeval puutuvad kofeiiniga kokku lapsed ja noored, kelle kokkupuude kofeiiniga varasematel aegadel on olnud väike.

Riskihinnangust saab järeldada, et 10-24-aastaste laste, noorukite ja täiskasvanute tavapäraseks kofeiini põhiliseks allikaks on kohv ja tee. Viiendik lastest ja noortest vanusest 14-17 tarbib enese hinnangul energiajooke vähemalt kord kuus. Vanusega koos kasvavad tarbitavad energiajoogikogused ja sellega seoses ka saadav kofeiini kogus.

Kofeiini keskmine saadavus uuritud vanusegruppides mahub ohutu koguse piiresse. Samas on vanusegrupis 14-17 teatud hulk lapsi ja noori, kelle päevane kofeiini saadavus ületab ohutuid koguseid. Kui arvestada hinnangulist halvimat stsenaariumit, mille kohaselt regulaarsele kohvi/tee joomisele tarbitakse sageli juurde samal päeval ka energiajooki, siis on siin olukord murettekitav.

 Noored peavad kofeiini tarbimist vähendama

  • Kõrge kofeiini ja/või suhkru sisalduse tõttu ei ole energiajook sobilik jook lastele ega noortele.
  • Lapsed ja noored peavad piirama kohvi ja musta, rohelise ja valge tee tarbimist (vt kui palju kofeiini on ohutu tarbida).
  • Juba pool tassi kohvi või umbes pool pudelit koolajooki mõjutab lastel une kestvust ja mustrit, eriti siis, kui seda on tarbitud magamisaja eel.
  • Kofeiini sisaldavate toitude tarbimisel tuleb arvestada, et kõikidest allikatest saadavat kofeiini kogus kokku ei ületaks ohutut kogust päevas.
  • Loe pakendi märgistust! Pööra tähelepanu toidu koostisele (nt puuviljatee) ja jälgi pakendil toodud hoiatusi kõrge kofeiini sisalduse kohta (Jookidel, mis sisaldavad kofeiini üle 150 mg/l, esitatakse hoiatus: „Kõrge kofeiini sisaldus. Ei ole soovitatav lastele, rasedatele ja rinnaga toitvatele emadele“).
  • Koolides tuleb kaaluda kofeiinirikaste jookide nagu nt kohvi, energiajookide müügi piiramist lastele ja noortele.
  • Lastele ja noortele suunatud energiajookide reklaami tuleb piirata, seda eriti lasteasutustes ja lastele suunatud üritustel. 

 
Keiu Nelis, Tervise Arengu Instituudi analüütik

Artikkel ilmus https://maablogi.wordpress.com/2017/02/03/uuring-eesti-noored-peavad-kofeiini-tarbimist-vahendama/

Foto: Paul at FreeDigitalPhotos.net

11. detsember 2018

Kuidas toituda kui oled lapseootel?

Rasedatele kehtivad üldjoontes samasugused toidusoovitused kui tavalistele täiskasvanud naistele. Suurenenud on veidi energiavajadus, sõltuvalt trimestrist, ning ka osade vitamiinide-mineraalainete soovituslikud päevased kogused on pisut suuremad. …

11. detsember 2018

Hei, teismelise vanem!

Võta korraks aega ning mõtiskle oma lapse ja enda toitumis- ja liikumisharjumuste üle. Mitme allpool esitatud soovituse kohta võid öelda, et see kehtib sinu lapse …

14. november 2018

Taimetoitlus ja sport

Keha vajadustele vastav toitumine, kui toiduga saadakse küllaldaselt energiat, põhitoitained ja vitamiine ning mineraalained,  on oluline nii tervise, sportliku sooritusvõime kui ka treeningutest taastumise seisukohast. …

11. oktoober 2018

Pane puder podisema!

Hommikusöök peaks olema  päeva olulisim toidukord. Annab see ju energiat päeva alustuseks ning erinevaid toitaineid organismi kogu päevase vajaduse katmiseks. Hommikusöögi söömine aitab olla tähelepanelikum, …

17. september 2018

Miks peaks sööma puu- ja köögivilju ning marju?

Kui söömise osas antakse soovitusi, siis pea alati jääb kõlama, et inimesed peaksid sööma rohkem puu- ja köögivilju ning marju. Soovitatakse vähemalt viit peotäit päevas. …

Kõik artiklid