Söömishäired

Anonüümne

25. jaanuar 2011

Söömishäired

Tere.

Võibolla mul on just vaja seda teie kinnitust, et tegelikult on kõik kontrolli all…ma enam ise ka ei tea mis toimub.

Olen 22 aastane tütarlaps ja olen pidevalt väsinud, stressis, närviline, vihane, VÄGA tujukas, mul on koguaeg külm- käed on koguaeg jääkülmad.
Ükskord vereproovi andes ei tulnud mul vasakust käest tilkagi verd- kas see on normaalne?

Ma ei tea enam mida teha…ma ei julge süüa, samas aga ma ei karda paksuks minna…kaalun ka iga päev erinevalt…ma enda pikkust täpselt ei teagi (häbi-häbi) 167 olin viimati ja kaalun siis 55 kg, vahel 57, siis 58…tööpäeva hommikuti ma ei söö…töö on mul ka selline kus pause praktiliselt on võimatu pidada, vahel tööl olles siis esimene söök on 14.30, 16.30 või ei söö üldse.
Vabadel päevadel ma ka ei söö…..kui õde mind suunab tuhandeid kordi siis vahel söön, kui ta ei suuna siis ma ei söö- ma ei julge…nii siis olen vahel 3 päeva järjest söömata…aga ma vähemalt joon (kohvi, vett, limonaadi, mahla)
Minuga pole midagi juhtunud..pea käib vahel ringi ja on nõrkus aga muud midagi…minestanud ei ole…seega ma vist ei peaks muretsema.
No hemoglobiini tase on mul mingi 9.0 aga arst ütles et see on normaalne…
Minu mure siis on selles et kuna minuga pole midagi juhtunud ja vahel ma siiski söön siis ei ole ju see probleem?
ma ei peaks millegi pärast muretsema…

Te pole vist iialgi nii imelikku kirja saanud, palun vabandust.

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Selline närvilisus võib olla tingitud osade toitainete (nt B-grupi vitamiinide) puudusest, kuid põhjus võib olla ka psühholoogiline. Soovitaksin Teil kindlasti pöörduda psühholoogi poole, kes peaks välja selgitama, ega Teie puhul pole tegemist mõne toitumishäirega ning samuti oskaks ta kindlasti aidata, kuidas ennast “sööma sundida”, kuna kirjutate, et ei julge süüa. Kui söömisega kaasneb aga ka füüsiline ebamugavustunne, siis tuleks alustada perearstist, kes uuriks Teid põhjalikumalt, et ega Teil pole mõnd haigust, toidutalumatust, organi häiret vms.  Ise aga püüdke senikaua võimalikult korrapäraselt toituda. Isegi, kui tunnete, et saate ilma söömiseta suurepäraselt hakkama, koostage endale täpne plaan, mida, kui palju ja millal süüa ning püüdke sellest kinni pidada. Päevas peaksite sööma vähemalt 3 põhitoidukorda, lisaks 1-2 oodet. Sööge korraga pigem pisut vähem, aga sagedamini. Ärge jätke toidukordi vahele. Püüdke söömisel järgida toidupüramiidi õpetust – iga päev tuleks süüa vähemalt 500 grammi puu- ja köögivilju, täisteratooteid, piimatooteid. Kala ja liha tuleks süüa paar korda nädalas. Oma toitumise jälgimisel võib olla abi ka toitumisprogrammist, kuhu saate kõik söödu kirja panna ning vaadata sealt, milistest toitainetest Teil puudu jääb ning mida selleks peaksite rohkem sööma. Kui olite seni füüsiliselt mitteaktiivne, siis hakake käima iga päev jalutamas, suusatams vms. Värskes õhus liigutamine tõstab söögiisu ning mõjub kogu organismi seisundile hästi.