Toitumine ja tervis

Anonüümne

27. detsember 2012

Toitumine ja tervis

Tere!
Tunnen huvi maosõbraliku toitumise vastu (kui kahtlustatakse ülihappesust või maohaavandit vms). Praegu teie lehel sellist rubriiki nagu ei ole.
Perearst katsetab mul praegu Gaseciga ravi. Esimesed päevad oli valu läinud, aga eile jälle valutas. Helistasin arstile, tema kohe küsis, et aga mis ma sõin. Shokolaadi ei tohi, grillkana ka mitte. Sõrnikuid ka mitte, sest on praetud (mina arvasin, et kohupiim on täitsa tervislik…). Aga õuna nagu ei keelanud (aga see on ju hapu?). Raskesti seeditavaid mitte, aga piima nagu pigem soovitas (aga piimavalk pole ju kergesti seeduv?) Arst ütles, et ei saa mulle praegu nii pikka loengut pidada, tagasi ootab uuel aastal. Aga vahepeal ma pean ju midagi sööma. Ma võin ju mingi loetelu koostada, mida tasub vältida, aga praegu tundub, et põhiliselt ainult veega hautatud köögivili jääb järgi ja parem oleks mitte maitsestada ka… Ehk on kuskil mõni põhjalik ülevaade avaldatud?

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Mao happeline keskkond on normaalne nähtus, kuid kui hapet on liiga palju, siis soovitan süüa tihedamini ja söömist alustada nende neid toitudega, mis happesust ei suurenda.
Ülihappesuse korral on mao limaskest väga tundlik H2-vesinikioonidele. Võib esineda toidu tagasiheide või ka toidu seiskumine maos. Tuntumad ärritajad, eriti tühjale maole on šokolaad,
must oakohv, praetud rasvased toidud (praetud liha, muna ja kartul), hapukapsas, värske kapsas, praetud mugulsibul, oad-herned, toidurasvad, ketšup, maasuitsusink, toores õun, rabarber, õunamahl, ananassimahl, värsked marjad ja puuviljad, hapu leib, õlu jm alkohol.
Hommikul võib süüa putru (eriti riis, hirss), kohupiima hapukoorega, munahüüvet, saia, taimeteed või kohvi koorega. Piimatooted on head, sobivadka  kartulipüree, lihakastmed, köögiviljahautised. Puuviljad ja marjad on soovitav keeta või küpsetada, mahladest teha tarretisi, piimakokteile. Söömise vaheajad peaksid olema enam-vähem kindla aja tagant, nii 2,5-3 tunni tagant.
Oluline on medikamentoosse ravi jätkamine ja tervisliku seisundi kontrollimine (et ei esineks erosioone, haavandeid) perearsti või gastroenteroloogi juures.
Soovitan võtta raamatukogust ning lugeda minu poolt 2002. aastal välja antud raamatut ,,Ravitoitlustamine”, kust leiate täpsemaid juhiseid.