Kehakaal
14. juuni 2011
Tervist!
Olen teise aasta tudeng, 171/76. Sooviks nõu või mingit juhist kuidas saada söömine kontrolli alla. Nimelt esinevad mul ülesöömise hood. Tavaliselt juhtus see siis kui ühikast kodus käisin, need kaks/kolm päeva mil ma kodus olin sõin ikka meeletult. Siis ühikas olles püüdsin jälle söögiga piiri pidada, et kaalu tagasi saada (kusjuures koolis olles polegi nagu kõht eriti tühi). Kaal kõikus koolis käies 77-72 vahel, olenevalt sellest kas olin just kodust tulnud või koju minemas.
Äkki oskate mingit nõu või nippi jagada, kuidas sellist ülesöömist vältida või sellega toime tulla. Kui hoog peale tuleb, siis ma justkui ei mõtlegi, et söön, lihtsalt laadin ennast nii täis kui võimalik (oksendanud pole kunagi pärast sellist söömist). Ma tean, et see on tingitud stressist või pingest, sest nt. eksamisessi aegadel on mul viimasel kahel korral menses ära jäänud ning napp uni. Aga ma tahaks normaalkaalu lõpuks saada.
(hetkel on olukord suht kontrolli all, ptüi-ptüi-ptüi, sest on kooli vaheaeg, kuid sooviks ikkagi abi, et kui järgmine kord avastan end külmkapi kallalt ning piiritunnetus on kadunud, mida siis teha?)
Ette tänades,
Kadri
Spetsialist vastab:Tagli Pitsi
Ülesöömise hood on väga sageli tingitud ebakorrapärasest toitumisest. Inimene kas tahtlikult või endast sõltumatult sööb liiga harva ja tavaliselt siis ka liiga suuri koguseid korraga. Selle vastu aitab oma söömise regulaarseks muutmine. Päevas peab olema 3 põhitoidukorda ning 1-2 oodet. Ühtegi toidukorda ei tohiks vahele jätta ning soovituslik toidukordade vahe on umbes 4 tundi. Samuti tuleks jälgida, mida süüakse. Kui toit on liiga toitainete vaene ja annab vaid palju energiat, ka siis võib organism tunda nälga ning sundida inimest rohkem sööma. Analüüsige oma toitumist, ühtlustage päevane energia saamine ja energia saamine toidukordadel, kontrollige, et kõik toitained oleksid toiduga saadud ning omavahel tasakaalus.