Kehakaal

Anonüümne

21. juuni 2013

Kehakaal

Tervist,
Olen 14 aastane tüdruk, 161cm pikk ja kaalun 67kg, KMI järgi olen juba natuke ülekaalus, olen proovinud paljusid asju, piirasin magusa söömist, tegin trenni e. käisin jooksmas kolm kuud(nädalas kolm korda), kuid kaal ei lähe alla. Mis tuleks teha?

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Ühest küljest, kuna oled alles teismeline ja veel kasvad ning arened, siis ei tahaks väga kaalu alandamist soovitada. Teisest küljest, kuna ülekaalu ei ole mitte 1-2 kg, vaid pigem 8-9 kg, siis võiksid siiski mõned kilod alla võtta ning edaspidi siis lihtsalt oodata, et kasvaksid pikemaks või saaksid vanemaks. 19-aastaselt 161 cm juures oleks ka 64kg veel normaalkaal
Vaata üle oma toiduvalik. Söö iga päev umbes 500-1000 grammi köögivilju, 1-2 puuvilja, paar viilu teraleiba, veidi mingit putru (kaerahelbe, neljavilja, tatra), veidi lahjasid piimatooteid, midagi grupist liha-kana-kala-muna (kala vähemalt kolmel korral nädalas), veidi pähkleid-seemneid. Söö väga vähe või üldse mitte maiustusi, magusaid jooke, saiakesi, küpsiseid, majoneesi-hapukoorekastmega salateid, kartulikrõpse, poolfabrikaate, valmistoite.
Proovi saada toiduga päevas umbes 2000 kcal ning vaata, kas kaal hakkab langema. Kaalulangetamise tempo võiks Sinu puhul olla maksimaalselt 1 kg kuus, võib-olla isegi veelgi vähem. Esialgu ära saadavat toiduenergiat kindlasti rohkem vähenda, sest mida väiksem see on, seda keerulisem on vajalikke toitaineid kätte saada. Kõikidel toitainetel on aga oma roll organismi kasvamisel, tervises ning ainevahetuses.
Söö regulaarselt – 3 põhitoidukorda ja paar oodet, ära nälgi ega pea pikki söögivahesid. Joo vett ja taimeteesid.
Ole päevas füüsiliselt aktiivne vähemalt tund, aga võib ka rohkem (tempokas jalutamine, rattasõit, ujumine). Lisaks võiksid teha harjutusi erinevatele lihasgruppidele, eriti kõhu-, külje- ja seljalihastele.
Kui paari kuu jooksul selliselt toimides ei ole veidi kaalust alla saanud, siis soovitan pöörduda perearstile, et selgitada, kas Sul pole äkki tegemist mõne terviseprobleemiga, näiteks kilpnäärme alatalitusega.