Kehakaal

Anonüümne

30. november 2011

Kehakaal

Tervist

Mul on selline probleem, või õigemini on mu isal probleem, minul aga mure tema pärast. Ta on 48 aastane ja kaalub 130kg, see on päris suur ülekaal, kuigi peale vaadates ei tundugi ta nii ülekaalus, sest on pikk mees, ainuke asi mis on suur on kõht, kurdab alati et kõht nii pressib peale ja ei lase mingit tööd teha ja kõik tööd võtavad jubedalt võhmale, nüüdseks on asi nii kaugele läinud et sokkide ja saabaste jalga panemine paneb ta ähkima ja puhkima, näen ju et tal on väga raske. Muidugi on osa süüst või võibolla isegi kogu süü toitumisel, ta armastab viinereid,võileibu, karastusjooke ( vett joob harva, isegi rohtudele joob karastusjooke peale ) ja toiduportsjonid on tohutud. Aga eriti keeruliseks teeb tema võitluse kaaluga tema amet, nimelt on ta kaugsõidu autojuht, umbes 10 päeva euroopas sõidus, tihti on graafik ka selline kus ta sõidab öösiti et õigeks ajaks kohale jõuda ja siis 2-3 päeva kodus. Sõidus olles ei saa ta alati poes käia ja võtab enamuse v isegi kõik söögist kaasa ja need söögid ongi just viinerid ja makaronid jne sest need ju püsivad kõige paremini. On võtnud nüüd ka pähkleid kaasa, aga tal on ka hammastega probleemid, üleval on proteesid, all on mõned üksikud hambad ja eriti kõvemaid asju närida ei saa. Ja nii ta siis küsibki minult, et mida ta tegema peaks, kust alustama, ta ei saa ju salateid kaasa võtta jne. Olgem ausad tal on sõltuvus, sest kodus olles ei püsi külmkapi uks ka öösiti kinni. Aga kodus olles on vähemalt see hea et tal pole jalad paistes, kui ta sõidust tuleb siis on ta jalad ikka topelt suuremad kui peaksid olema, just jalalabad on kõige hullemad ja need pidavat tal kohe paiste minema kui esimesed 10 tundi sõitnud on. Perearstiga tal just soojad suhted pole, aga siiski soovitas perearst tal 2 kuud olla vähese kalorsusega toidul, ja siis vaadata et kui see ei aita siis võibolla sondi neelama vms, et uurida kas see suur kõht on vaid toidust, sest aastaid tagasi on tal lõigatud kuklalt rasvkasvaja ja isa ise arvab et see võib olla tagasi tulnud, kõhtu. Aga mida see vähese kalorsusega toitumine tähendab ja kuidas ta saab seda teha? Jah, ameti maha panek oleks muidugi hea mõte, sest siis saaks inimene ka rohkem liikuma, aga olgem ausad, kes praeguses Eestis oma töökoha käest annab, pole ju uut ja paremat kuskilt võtta. Palun abi, mida teha, mida soovitada?

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Lugedes kirjeldust, tundub küll, et peamine probleem on valedes toitumis- ja praktiliselt puuduvates liikumisharjumustes. Sellised inimesed tavaliselt enne ennast ei muuda, kui neil tervisega tõsiseid probleeme tuleb. Mõnikord aitavad ka arsti manitsused, kuid praegune perearst talle väga autoriteet ilmselt ei ole. Perearsti soovitus süüa väikese energiasisaldusega toitu, ei ole väga õige. Esiteks, kui inimene üldse ei tea midagi kaloritest, siis vajaks ta täpsemaid juhiseid. Teiseks, kaalu tuleb alandada tasa ja targu. Kui minnakse üle rangele “dieedile”, siis inimest hakkab vaevama näljatunne, ta ei saa toiduga kätte piisavalt toitaineid ning mingil hetkel ta murdub ja hakkab sööma vanaviisi, kogudes tagasi kõik kaotatud kilod, kui mitte rohkemgi. 
Suureks probleemiks on tema amet, kuid suuremaks veelgi tema enda suutmatus probleemi näha või selle lahendamiseks midagi ette võtta. Tavaliselt alustatakse kaalu alandamist sellest, et umbes 10 päeva jooksul pannakse toitumisprogrammi kirja kõik, mida süüakse-juuakse. Edasi analüüsitakse tulemusi – kas energiat oli liiga palju, kas rasvade osatähtsus oli liiga suur, kas kiudaineid, vitamiine ja mineraalaineid saadi piisavalt. Ning selle järel hakatakse tegema väikesi muudatusi oma toitumises, et see muutuks tervislikumaks. Kaalu alandamiseks soovitatakse vähendada päevast energiatarbimist umbes 500 kcal võrra soovitusest väiksemaks. Tema puhul võib osutuda vähendamise vajadus isegi suuremaks, kuna tal puudub füüsiline aktiivsus peaaegu üldse. Kuna meesterahvad ise ei viitsi selliseid toidupäevikuid täita, siis tuleks siinkohal talle pere poolt abi ja toetust pakkuda. Talle endalegi võib tulla üllatusena, kui palju soovituslikust rohkem ta tarbib energiat ja rasvu ning millistest toitudest ta seda saab.
Kaalu alandamise alustuseks võiks ta teha mõned väikesed muudatused – näiteks asendada kõik karastus- ja mahlajoogid veega. 500 ml karastusjoogi mittejoomise pealt “hoiaks ta kokku” ca 150 kcal. Teine asi, millest võib loobuda, on igasugune rasvaine leival. Näiteks, kui inimene sööb iga päev 5 viilu leiba-saia võiga, siis võist loobumisel ta jällegi “võidaks” umbes 180 kcal. Sellised väikesed asendused-ärajätmised ei mõjuta näljatunnet, küll aga on need väikeseks sammuks kaalu alandamisel. Kõige õigem oleks muidugi järgida toidupüramiidi põhimõtet, kuigi ma saan aru, et autoroolis olles on seda väga keeruline teha. Kasvõi siis kodus üritada seda ning öine külmkapikülastamise lõpetamine on pigem rohkem kinni tema tahtejõus.
Sõidus olles oleks ainuke mõistlik soovitus, et ta üritaks süüa regulaarselt 3 põhitoidukorda päevas, külastades selleks söögikohti (siin tuleb siis kindlasti ka vaadata, milliseid ja mida sealt menüüst valida), mitte ei näksiks päev läbi või ei valmistaks endale toitu vaid makaronidest-viineritest. Ka toidukraami ostmine ise toiduvalmistamiseks välismaa poodidest võib osutuda pigem odavamaks, kui Eestist kaheldava väärtusega toidu kaasavõtmine. Vahepaladeks on kõige paremad puu- ja köögiviljad, kuid sobivad ka võileivad või mõni piimatoode. Jälgida tuleks ka söödavaid koguseid. Pigem süüa veidi sagedamini, aga väiksemaid portsjone korraga. Tihti inimesed ei söö mitte näljatundest, vaid muudel põhjustel (nt igavus, söögilõhnad, kurb tuju vms).