Söömishäired

Anonüümne

14. märts 2021

Söömishäired

Tere
Olen 16- aastane tüdruk, olen 159cm pikk ja kaalun u 45 kg (kas see on alakaal?). Mu kaal kõigub üpris palju. Võtsin viimase 3 aasta jooksul alla u 19kg.
Alguses toimus kõik väga rahulikult, liikusin rohkem, valisin rohkem enda toitu, kuid mida aeg edasi seda karmimaks ma kõige suhtes muutusin. Eriti hulluks läks olukord 2020 kevadel-suvel hakkasin tegema tohutult trenni ning ise aru saamata vähendasin oma kaloraaži tohutult. Paar nädalat lugesin ka oma kaloreid, kuid lõpetasin selle, sest sain aru kui kahjulik see mu vaimsele tervisele oli. Minu enda arvates on mul jäänud ka juuksed õhemaks ning mul on pidevalt külm (talvel ei saa õues isegi paksude riietega hakkama, varbad ja näpud lähevad külmast lausa kangeks). Muret tekitav on ka see, et suve jooksul muutus mu menstruatsioon tõsiselt ebaregulaarseks, mõni kuu jääb see isegi vahele. Praegu saan aru, et sõin vähem kui vaja. Tegelikult arvan, et teen seda isegi praegu. Tekkis ka probleem, et ma ei suuda midagi “ebatervislikku” ( tegelikult täiesti tavaline toit nt: täistera makaronid) süüa ilma trenni tegemata, mul tekivad sundmõtted, tekib “paks tunne” ja ma tunnen kohutavaid süümepiinu Olen täiesti teadlik, et see kõik viitab toitumishäirele ja sooviksin oma suhet toiduga parandada ja saada välja sellest august, kus ma hetkel olen. Olen üritanud seda teha, kuid see ei tule väga hästi välja. Kõik mu mõtted tiirlevad mu kaalu ja toidu ümber. Ma tahan suurendada oma kaloraaži, kuid seda nii, et ma juurde otseselt ei võtaks. Kuidas ma peaksin seda tegema?

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Kirjelduses viitavad väga paljud asjaolud tõepoolest juba kas olemasolevale või kohe-kohe tekkivale söömishäirele. Kaasuvad probleemid on juba päris tõsised, nt menstruatsioonide kadu viitab keha väga väikesele rasvasisaldusele ja see võib mõjutada hilisemat laste saamist. 
Hetkel tegemist alakaalu lähedal oleva normaalkaaluga, kuid täisealiseks saades on see juba tõsine alakaal (eriti, kui veel pikkust juurde tuleb). 
Söömishäirega ise toime üldjuhul ei tulda, selleks on vaja spetsialistide abi ja seda ei pea häbenema. Mida kiiremini abi otsida, seda parem. Söömishäiretega tegeletakse Põhja-Eesti Regionaalhaigla Psühhiaatriakliinikus, Tartu Ülikooli Kliinikumi psühhiaatriakliinikus, Sensus OÜs või Ambromed Kliinikus. Soovitan lugeda ka peaasi.ee lehekülge.