Kehakaal

Mari

31. mai 2018

Kehakaal

Tere

Minu tütar on peaaegu 9 aastane, 131,5 cm ja kaalub 37 kg. Alustasime 5 nädalat tagasi toitumiskavaga, mille järgimisel oleme alla võtnud 1,8 kg (algne kaal oli 38,8 kg). Toitumiskava on tasakaalustatud, kuid murelikuks teeb mind see, et selle raames ei tohi eriti kehaliselt liigutada – keha tahab kohe süüa juurde ja dieet läheb nö katki. Laps ei ole eriti aktiivne, kuid ujuda meeldib talle väga ja seda me talle keelanud ei ole. Teiseks mureks on see, et kõiki toiduaineid peab tarbima täpselt grammi pealt – ka köögivilju. Minu arvates võiks külla minnes süüa vähemalt köögivilju, hetkel on ka see keelatud.
Positiivne külg on see, et toitumiskorrad on paigas, igasugused maiustusi ja näksimisi ei ole (kavas on neli toidukorda, millest kahel on magusa valik: suhkur/mesi/tume šokolaad – tütar valis mee).
Perearst dietoloogi poole ei suunanud (vereproovid korras), kuna nii suurt probleemi ei näinud, soovitas magusast ja näksimisest loobuda.
Palun Teie arvamust, kas antud toitumiskava on lapsele sobilik ja lõpuks ka jätkusuutlik? Kas lõpetada antud kava ja järgida nelja toidukorda, kuid mitte enam nii rangelt – grammi täpsusega?

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Kasvueas laste puhul peab kaalust allavõtmisega tegelema äärmiselt ettevaatlikult, et neil ei jääks kasvamiseks vajalikest toitainetest, sh vitamiinidest-mineraalainetest midagi vajaka. Kas liigutamine on keelatud või tõstab see lihtsalt lapse söögiisu? Tegelikult on liikumise suurendamine kaalu alandamisel väga oluline – niisama aeroobsed tegevused kui ka harjutused erinevatele lihasgruppidele. Ilma täpset toitumiskava nägemata on keeruline öelda, kas see tagab kõik vajaiku, kuid seda saate ise analüüsida siin. Sisestage vähemalt nädala toidukogused ning vaadake keskmist tulemust. Köögiviljad annavad üldjuhul väga vähe energiat, näiteks varsseller ainult umbes 15 kcal/100g. Seega, kui laps on füüsiliselt aktiivsem, siis mina ei näe küll põhjust, miks tal peaks olema peal piirang köögiviljade tarbimise osas. Samuti on ikka väga keeruline grammi pealt oma söödud koguseid jälgida, siin võiks ka olla inimesel veidi mänguruumi.  Toitumisnõustaja valikul võiks eelistada kutsetunnistuse saanud nõustajat. Kui lapse energia saamine on väga piiratud (kaalu alandamiseks võiks see olla tema praegusest energiavajadusest nii umbes 300 kcal väiksem, lisaks suurenenud füüsiline aktiivsus), siis on väga keeruline kõiki vajalikke toitaineid saada ning sellisel juhul on kindlasti vaja seda teha arstliku järelevalve all. Samas ei ole ülekaal väga suur (praegu umbes 6 kg), et peaks väga drastiliselt tema energia saamist piirama.