Toitumine ja tervis

august

30. november 2017

Toitumine ja tervis

Tere
Ma ei tea, palju selles tõtt on aga väidetavalt on vabapidamisel kanade munad palju tervislikumad kui nn farmikanade, kellele manustatakse väidetavalt erinevaid antibiootikume jne.
Küsimus selline, et kas need lisaained talletuvad rohkem munakollases või munavalges? Kui võrrelda munavalge ja munakollase andmeid (kcl, süsivesik, rasv, valk), siis 10g muna kollase asemel saaksin süüa ca 70-80g munavalget. Seetõttu kaalun poest osta munavalgemassi https://www.sanitex.ee/ee/Jahutatud-tooted/Munad-ja-munatooted/Munamass/munavalge-5-kg.html , nii tuleks soodsam ja raiskan vähem toitu. Sageli on neis aga muna päritolu selgusetu st kui teaksin, et enamus ravimitest salvestub kollases, julgeksin massi osta, kui enamus salvestub valges, siis jätan vist ostmata.

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Küsimusele vastavad Maaeluministeeriumi Toiduohutuse osakonna Loomatervise büroo peaspetsialist Eva Peegel ja  Toiduhügieeni büroo peaspetsialist Piret Aasmäe: “Munavalge peamiseks loomulikuks eesmärgiks on munakollase kaitse ja säilivus. Munavalge on hinnatud madala rasvasisaldusega ja kõrge valgusisaldusega toitainete allikaks. Munavalge allergilisi reaktsioone esineb sagedamini kui reaktsioone munakollaste vastu. Inimene, kes sööb ainult munavalget, kaotab palju muna toiteväärtusest, sest munavalges peale valkude midagi muud eriti  ei ole. Kui  on vaja valke, siis on munavalge suurepärane toiteallikas. Ühe munavalge kogus sisaldab tavaliselt 4 kuni 4,5 g valke ja ainult umbes 17 kilokalorit. Munakollases aga  leiduvaid järgmised toitaineid: koliin,  folaadid, B12-vitamiin, D-vitamiin, E-vitamiin, B6-vitamiin, A-vitamiin, raud, tsink, seleen, kaalium, naatrium, magneesium, fosfor, oomega-3-rasvhapped ja ta annab ka veidi energiat. Munakollane sisaldab veel ka kaht vajalikku ja  väärtuslikku bioaktiivset ühendit – luteiini  ja zeaksantiini  ning teisi antioksüdante, mis toetavad silma ja aju funktsioone. Kana saab enda jaoks toitained söödaga, millest läbi kana organismi ladestatakse munakollasesse enamik vajalikke toitaineid (vitamiinid, mineraalained, lipiidid, rasvhapped ja süsivesikud), munavalgesse aga valgud.
Munevate kanade ravimiseks tavaliselt antibiootikume ei kasutata. Juhul, kui tekib vajadus teatud olukorras  antibiootikumide kasutamiseks, järgitakse ravi lõppedes kohustuslikku keeluaega ning sellega tagatakse, et muna ei  sisalda keelatud aineid. Ravi ja keeluajal saadud mune ega kanaliha ei turustata. Vastavalt Eestis ja Euroopa Liidus kehtivatele seadustele tagab tootja, et tema poolt toodetud toit on alati tarbijale ohutu.”