Toidu ohutus

Jaan

28. juuni 2015

Toidu ohutus

Tere

Küsimus puudutab vajalikke vitamiine ja mineraalaineid.

Alles oli telerist arsti soovitus et polüvitamiinid ei ole üldse vajalikud jne.

Ma ei mõista seda ja küsin uuesti toidulisandite ja polüvitamiinide kohta. Minu ei ole selliseid võimalusi, et endale erakokka palgata või 500 euro eest kõiki neid toite valmistada milles on päeva vajalikud kogused. Lisaks on need ääretult suured (20 muna päevad ühtede ainete jaoks, siis 1 kg banaane teiste ainete jaoks, 1 kg leiba päevas kolmandate ainete jaoks jne) ma ei söö eladesti nii palju kui nii leheküljel on ette näidatud ca 40 mineraalaine saamiseks. Lisaks selgub et kui ühtesid aineid ei võta siis teisi aineid keha üldse ei omanda.

Ilmselgelt ei omanda ma kõike vajaliku oma kehale ning on tarvis kasutada toidulisandeid. Ma kasutan Livol Multi vitamiine, mis on just suunatud meestele, kus on teatavaid aineid rohkem (nt tsink jt). Et küsimus puudutad seda kas keha omastab need ained ja kui ei siis mida ette võtta – infot selle kohta (kirjandust ja infot selle kohta on miljoneid lehekülgi ehk on miskit kokkuvõtlikumat kuskil)

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Need 20 muna jne on ainult näitlikud kogused konkreetsete ainete saamiseks. Tegelikult sisaldavad erinevad toidud vitamiine-mineraalaineid erinevas koguses ja juba näiteks umbes 1800 kcal päevase energiatarbimise juures, kui toitutakse mitmekesiselt, on võimalik absoluutselt kõik vajalikud ained toidust kätte saada. Meesterahvas, kes saab päevas ca 2500 kcal, temal ei tohiks mingeid probleeme tekkida. Küll aga tuleb vaadata, mida süüa. Kui toiduvalik koosneb peaasjalikult valmistoitudest ja magusatest-soolastest näksidest, siis võib mõnest toitainest puudu jääda. Seetõttu peabki sööma toite erinevatest toidugruppidest. Päevas peaksite sööma vähemalt 300-400 grammi köögivilju (niisama või toitude koostises), 200-300 grammi puuvilju, leiba umbes 150 grammi, teisi teraviljatooteid (hommikupudrud, prae lisandid) umbes 400 grammi. Kartulit võiksite nädalas kokku süüa umbes kilo, kala vähemalt 200 grammi, mune 3-4 tükki. Liha ei pea palju sööma, eelistama peaks linnuliha ja taist liha, päeva peale kokku piisab täiesti 50 grammist. Vedelaid piimatooteid võiks juua päevas umbes 2 klaasi, lisaks iga päev veel veidi juustu, kohupiim, jogurtit või kodujuustu. Päeva kohta võiks veel süüa 10-20 grammi pähkleid-seemneid-mandleid ning kokku umbes 30-40 grammi jagu õli või võid. Natuke võib lubada endale ka maiustamist. Kui selliselt toituda, saab kõik vajalikud toitained kätte ja toidulisandeid juurde võtta ei olegi vaja. Kui Te kala ei söö, vajate kindlasti lisaks D-vitamiini. Kevadisel ajal, kui olete vilets puuviljade sööja, võite vajada lisaks C-vitamiini. Põhimõtteliselt võite muidugi sellist multivitamiini tarvitada, kuid mitmekesise söömise puhul tegelikku vajadust selleks ei ole. Soovitan võtta sellisel juhul neid koos muu söögiga, mis aitab toidulisandis olevatel ainetel paremini imenduda.