Tervislik toitumine
26. november 2021
Tere
13.aastane noormees ei tarbi ühtegi loomset päritolu toitu. Et ennast teemaga kurssi viia olen lugenud erinevaid materjale – Eesti riiklikuid toitumissoovitusi, Põhjamaade toitumissoovitusi, WHO toitumissoovitusi jne
Oleme koos kõik tema toidu nutridatasse ja cronomeeter.com andmebaasi sisestanud. Nende järgi on kõik vajalik menüüst kätte saadud. Lisana peab juurde võtma B12 ja d-vitamiini.
Kui välismaised toitumissoovitused kinnitavad, et hästi planeeritud taimetoiduga saab ka 13 aastane laps kõik vajaliku kätte (va eelpool mainitud vitamiinid), siis osades Eesti toitumissoovitustes kirjutatakse, et taimetoitlus on lastele absoluutselt vastunäidustatud (LASTE JA NOORTE TOIDUSOOVITUSED 2009) või on kasvava lapse jaoks ohtlikud (Eesti toitumis- ja liikumissoovitused 2015).
Milline info on tõene ja kuidas käituda, et laps, kes on otsustanud süüa ainult taimset toitu, ka kõik vajaliku kätte saaks?
Ette tänades!
Spetsialist vastab:Tagli Pitsi
Küsimusele vastab Tervise Arengu Instituudi toitumise ja liikumise valdkonna vanemspetsialist Hanna Alajõe.
“Täistaimse toitumisega on võimalik kõik toitained kätte saada, v. a D- ja B12-vitamiinid, kuid selleks peab menüüd hoolikalt planeerima. On väga hea, et olete end teemaga kurssi viinud ning laps tarbib ka D- ja B12-vitamiini toidulisandina.
Nutridata ja Cronometer’i kasutamisel peaks arvesse võtma, et taimetoitlased võiksid tarbida ligi kaks korda rohkem rauda ning u 30% rohkem tsinki päevasest tavasoovitusest. Taimetoitlaste puhul on oluline jälgida, et lisaks piisavale üldisele valkude tarbimisele, saadaks ka piisavalt asendamatuid aminohappeid. Kahjuks Nutridata veel seda jälgida ei võimalda, küll aga saab seda teha Cronometer’is USA soovituste alusel.
Lisaks sellele võiks kaaluda juurde võtta ka DHA-rikast mikrovetikaõli 250mg 2-3 korda nädalas.
Kõige olulisem on jälgida, et toitumine oleks mitmekesine ning tarbitaks teravilju, köögivilju (sh kaunvilju, seeni), vetikaid, puuvilju ja marju, pähkleid ja seemneid, õlisid ja õlivilju ning ka erinevaid toite nende gruppide siseselt ja et kasvav laps saaks piisava koguse energiat. Toitumine.ee taimetoidu teemalise teemalehe leiate siit.
Kindluse mõttes võiks käia aeg-ajalt arsti juures ning kontrollida tervisenäitajaid, sh toitainete piisavat saadavust vereanalüüsiga.”