Kehakaal

Anonüümne

11. oktoober 2019

Kehakaal

Tere. Olen 16-aastane neiu. 167 cm ja 78kg. Probleem on selles, et kaal ei taha üldse langeda. Liigun igapäev, käin jalutamas, vahel ka jooksmas ja kõnnin igapäev 10 000 sammu täis. Vahel teen ka kodus joogat või 30 min võimlen, kuidas kuna aega on. Ei joo karastusjooke, kohvi ega energiajooke, ainult vett ning ei söö saia, magusat eriti ka ei taha kuid joon nädalas paar korda kakaod (sellest ei suuda ära öelda). Söön pidevalt lillkapsast, porgandit, kaalikaid, redist, paprikat, sibulat ning kurki. Ja nädalas paar õuna. Üldiselt söön putrusid, tatart, riisi, kartulid, igasugused supid ning salatid, kala ja liha söön üldiselt vähe, ainult kui koolis pakutakse kuna elan üksi ning armastan ka keedetud muna. Söön hommikuti, lõuna ajal koolis ning õhtul kodus, peale 7 üritan mitte enam süüa ning vahepaladeks on kas õun, kaalikas, pirn või mõni muu juurvili/puuvili. Ei söö ka saiakesi, nuudleid ning veel teisi kiirtoite. Pastat vahel harva, 2-3 korda kuus. Aga kaal ei lange, kas ma teen midagi valesti? Peaksin ma rohkem trenni tegema, mida sööma?

Ette tänades!

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Kõigepealt soovitan pidada toidupäevikut. Sest kuigi endale võib tunduda, et toiduvalik on väga tervislik, võib analüüs näidata hoopis midagi muud. Soovitan üles märkida kõik kohe pärast söömist (et ei ununeks, kasvõi algul paberile) võimalusel kaaludes (silma järgi hinnates lähevad kogused väga valesti) vähemalt 7, parem 10-14 päeva jooksul, aga teha seda nii, et oma toitumist muutma ei hakka. Ainult nii toimides on võimalik saada ülevaade oma tegelikust toidulauast. 
Kui andmed on sisestatud, siis tuleks vaadata, kuivõrd toitumine vastab soovitustele. Passiivse eluviisi korral on päevane energiavajadus umbes 2000 kcal. Seega, kui liigutad ennast piisavalt, siis peaksid hoidma oma päevase energia saamise umbes 1800 kcal juures. Kui energia saamine on sellest väikesem, siis võib keha olla säästurežiimil ning kaal seetõttu ei langegi. Samuti tuleks vaadata, et energia, mis tuleb valkudest-süsivesikutest-rasvadest vastaks soovitustele ning toiduga oleks saadud piisavalt kiudaineid, vitamiine ja mineraalaineid. Piisav vitamiinide, kiud- ja mineraalainete saamine on nii kaalu alandamise kui organismi kogu tervise seisukohalt väga olulised ning võimalusel tuleks neid saada toidust, mitte toidulisanditest.
Kaalu alanemine ei tohiks olla väga kiire, maksimaalselt 0,5 kg nädalas. 
Kui ise ei õnnestu kaalu alandada, soovitan kontakteeruda mõne toitumisnõustajaga.