Kehakaal

Rosella

3. jaanuar 2020

Kehakaal

Tere!
Olen 15-aastane tüdruk (kohe saan 16), pikkust 165cm ja kaaluga 44kg.
Minu küsimus oleks, et kas see on normaalkaal või peaksin ma juurde võtma ja kuidas?
Olen ise väga tervisliku toitumisega, kogu mu pere on. Kuid ka suure isuga, söön tihti ja palju. Söön just palju tervislikke rasvu (avokaadod, pähklid jne) ja samuti palju juurvilju/puuvilju. Olen ka füüsiliselt korralikult aktiivne.
Kas see on normaalne minu kohta või peaksin ma ikkagist juurde võtma? Olen ise proovinud ka veelgi rohkem süüa aga lihtsalt midagi ei muutu, ainult vahest 1-2kg tõuseb aga see ka üldjuhul taandub kohe uuesti.

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

See kaal on tõesti täpselt alakaalu piiri peal. Olenevalt kehaehitusest võib mõni kilo alla tavapärast kehamassiindeksi järgi leitud alakaalu olla täiesti aktsepteeritav. Kui sööd aga väga palju (see võib küll endale ainult nii tunduda) ning juurde ei võta, siis see võib (ei pruugi) viidata mõnele haigusele (kilpnäärmehaigused, tsöliaakia). Kõigepealt soovitaksin siiski pidada toidupäevikut (vähemalt 10 päeva jooksul kõik võimalikult täpselt kirja panna, võimalusel kaaludes ning oma tavapärast toitumist mitte muutes). Kui tulemustest selgub, et sööd tõepoolest vastavalt soovitustele, siis oleks mõttekas pöörduda perearsti poole, kurta om kaalumuret ning paluda selgitada analüüsidega ega selle põhjuseks ei või olla mõni haigus ning ega sul ei ole tekkinud ka mõne toitaine defitsiiti. 
Kaalus juurdevõtmine ongi tihtipeale keerulisem kui allavõtmine. Samas kehtivad allavõtmiseks põhimõtteliselt samad soovitused – süüa regulaarselt ning jälgida, et kõik vajalikud toitained oleks toidust kätte saadud. Juurdevõtmiseks peab saadav energiakogus ületama soovituslikku, kuid seda mitte nt maiustuste, vaid normaalse toidu arvelt.