Kehakaal
9. jaanuar 2024
Tere olen 15 aastane tüdruk kaalun hetkel 73.3 kilo ja pikkus 164cm . Mul on väga suureks mureks olnud paar viimast kuud alates sügisest et söön liiga palju päevas. 3aastat tagasi kaalusin 69kilo , 2aastat peale seda võtsin kaalus tohutult juurde (79kilo) mis on segama hakkanud minu tervist ja väga raske on teha koos teistega mingeid spordi tegevusi kaada minu ülekaalu tõttu . Hakkasin pidevalt jalutamas käima ka selline 1aasta tagasi ja peale seda on kaalu number lihtsalt seisma jäänud 73kilo peale aga rohkem pole ei alla läinud ega ka ülesse. Kas see võib olla normaalnevõi millest see tingitud on? Kas võib olla sellest et liigun sama palju kui söön ja sellepärast kaalu numebr ei lange või võib olla selle põhjuse taga midagi muud ? Mis kellaaegadel peaks sööma olen kuulnud et söögiaajad peaks olema iga päev umbes samadel kellaaegadel mitte igapöev erinevatel aegadel? Ja kas hommikuk sobiks ka lihtsalt midahi kerget süüa näiteks puuvilju lõunaks näitkes röstsai avakoaadoga ja õhtuks siis midagi suuremat näitkes ;
riis, kana ja juurviljadega. Milline oleks õige aega süüa ja kas kellaajad peaksid olema igapäev samad mitte erinevad ?
Spetsialist vastab:Tagli Pitsi
Seda on veidi palju jah. Isegi siis, kui oleksid täiskasvanu, oleks kehamassiindeksi järgi 164 cm juures maksimaalseks soovituslikuks kaalunumbriks 67 kg. Kui sul on vähegi võimalik, soovitaksin pöörduda mõne toitumisnõustaja vastuvõtule, kes annaks nii teadmisi kui ka aitaks motiveerida.
Kaalunumbri mitte alanemise taga võib olla mitmeid põhjuseid. Näiteks saad toiduga liiga palju energiat või saad energiat küll vähe, aga oled samal ajal jätnud organismi ilma vajalikest toitainetest.
15-aastane madala kehalise aktiivsusega tüdruk vajaks päevas umbes 2200 kcal. Selleks, et kaal hakkaks langema, peaks suurendama kehalist koormust (mida oled veidi juba teinud, kuid lisaks jalutamisele peaks nädalas olema vähemalt 150 minutit ka tegemisi, mis ajavad veidi hingeldama ja panevad higistama) ning langetama toiduga saadavat energiakogust. Sinu puhul võiks päevane energia saamine esialgu olla umbes 1900-2000 kcal kanti, kuid samal ajal peaksid jälgima, et sööksid toite kõikidest toidugruppidest, et saada kätte ka kiudained ning vajalikud vitamiinid-mineraalained. Nende saamist ei vaadata igal üksikul päeval, vaid umbes 10 päeva keskmisena. Selleks soovitan pidada vähemalt 10 päeva jooksul toidupäevikut kõiki söödud toite kaaludes. Nii saad teada, millest organismil puudu jääb ning programmist ka infot, mida oma menüüsse lisada.
Hommikusööki peaks kindlasti sööma, aga seda ei pea tegema kohe 5 minutit pärast ärkamist, vaid nii tunni jooksul. See ei pea olema ka midagi väga suurt, peaasi on päeva alustuseks veidi energiat saada. Põhitoidukordi võiks olla 3, ooteid kuni 2. Vahenäksimised ei tohi kindlasti olla magusad-soolased näksid, vaid võileivad või puu- ja köögiviljad, marjad. Päeva kõige toekam toidukord võiks olla lõunasöök, õhtusöök veidi tagasihoidlikum. Pikad toidukordade vahed panevad järgmisel toidukorral palju sööma või näksima toidukordade vahel vähem soovitatavaid toite. Abi võib olla ka vahelduvpaastumisest, kui see sulle sobib. See tähendab, et öine toidukordade vahe hoitakse pikem. Alustuseks võid proovida, kas saad hakkama sellega, et pärast kella 18 ei söö. Mõnele inimesele sobib ka see, et hommikusööki süüakse alles kl 12 kandis, kuid üldiselt aitab hommikusöök kaasa sellele, et inimesed on keskendumis- ja õppimisvõimelisemad.