Kehakaal
31. jaanuar 2016
Tere! Minu nimi on mirjam ja olen 13aastane! Kaalun 72,5 kg ja pikkus u.153-154! Tahaks teada mida ma peaks tegema? Näiteks koolitoitu ma söön heameelega aga seal pannakse rohkem kui tahaks,ja tavaliselt mul on umbes päevas 6-8 tundi ja ma olen kuulnud et päevas peaks,mitu korda sööma jne aga mul pole väga võimalik aja tõttu nii süüa ja ka füüsiselt ma ei tee palju asju kui paar korda nädalas kehalises kasvatuses?! Aitäh nõuannete eest juba ette!
Spetsialist vastab:Tagli Pitsi
Numbrite järgi oled umbes 20 kg ülekaalus. Isegi, kui veidi kasvaksid ja vanemaks saaksid ning kaalus juurde enam ei võtaks, siis ilmselt ülekaal jääks. Seetõttu oleks mõttekas juba praegu veidi kaalu alandamisega tegelema hakata – aeglaselt (maksimaalselt 0,5 kg nädalas) ja läbimõeldult. Alusta sellest, et paned absoluutselt kõik söödu-joodu (võimalusel kaaludes) vähemalt 10 päeva jooksul (ilma toitumist muutmata) toitumisprogrammi kirja ja alles siis analüüsid keskmist tulemust ning võrdled seda soovitustega. Programmist saad suunised, mida oma toitumises peaksid muutma – suurendama/vähendama energia saamist (optimaalne võiks olla Sinu puhul selleks, et kaal langeks, aga saaksid kõik vajalikud ained toidust kätte, 1800-1900 kcal), võib-olla vähendama rasvade osakaalu toidus, suurendama kiudainete ja ilmselt nii mõnegi vitamiini-mineraalaine saamist.
Õige lähenemine on, et pigem veidi väiksemaid koguseid, aga sagedamini. See tähendab, et peaksid kindlasti sööma hommikusööki. Koolitoit söö ka korralikult ära. Vajadusel söö mõni vahepala (köögivilju, puuvilju, teraleiba, maitsestamata jogurt, kama). Õhtusöök katsu süüa tagasihoidlikum. Kogu päeva jooksul jälgi, et oleksid söönud vähemalt 500 grammi köögivilju (salatina, toidu sees jne). Samuti jälgi, et oleksid iga päev söönud midagi alljärgnevatest toidugruppidest: 1.teraviljatooted (täisteratooteid, leib, puder), 2. puu- ja köögiviljad, 3. piim ja piimatooted, 4. kala-linnuliha-muna-liha, 5. lisatavad toidurasvad (õli, pähklid, seemned). Maiustusi, magusaid jooke, soolaseid näkse, saiakesi jms katsu süüa nii harva kui võimalik. Samuti peaks kogu toidu valmistama kodus ise võimalikult värsketest toiduainetest, pooltooteid ja valmistoite (nt pitsa vm) süüa samuti nii harva kui võimalik. Joo vett, 2-3 klaasi päevas, janu ja suure füüsilise aktiivsuse korral rohkemgi. Füüsilist aktiivsust tuleb ka kindlasti suurendada – tee kepikõndi, suusata, uisuta, uju, mängi pallimänge, tantsi jne.
Kui sellest kõigest abi ei ole, siis pöördu Tallinna Lastehaiglast doktor Ülle Einbergi vastuvõtule.