Toidu ohutus

Anonüümne

24. august 2021

Toidu ohutus

Tere!

Mida arvate Teie pehmendatud vee joomisest ning seda eriti väikelaste puhul?

Saan aru, et karedusele ei ole piiväärtust pandud, kuna karedus ei ole kahjulik, kuid miks ei räägita üldse minimaalse karedusega vee joomisest? Olen mõne arstiga rääkinud, kes ütlevad, et sellist vett ei tohigi juua (eriti lapsed). Tartu Veevärgi kodulehel on samuti kirjas, et joogikõlbulik vesi on karedusega alates 3. Samas ei mõista ma, miks sellest väga ei räägita. Meie pere toitub väga teadlikult ning kui vereanalüüsi tegime ja perearst ütles, et peaks mitmekesisemalt toituma ja vett rohkem jooma, siis see pani mind mõtlema ja edasi uurima, milles asi. Mingil hetkel hakkasid lapsed väga tihti ütlema, et kõht valutab ja pea kaks kuud oli kõht lahti. Perearst ei hakanudki proove tegema, vaid ütles, et seda vett ei tarbiks. Tõesti, 2-3 päeva võttis aega ja lastel kõhud korras. Kas tõesti tegelikult ei tohiks pehmendatud vett juua ning kuna see ei ole reguleeritud, siis sellele hetkel ka nii suurt tähelepanu ei pöörata?

Tänan ette vastuse eest!

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Sellele küsimusele vastab Terviseameti keskkonnatervise osakonna nõunik Märten Lukk: “Kaltsium ja magneesium on inimorganismile olulised keemilised elemendid. Joogivees on kaltsiumi- ja magneesiumisoolad peamised komponendid veekaredusest, seega on nende elementide vähendamine tavaliselt seotud tehniliste seadmete eluea pikendamisega või vee tarbimiseks vastuvõetavaks muutmisega. Kuna kaltsiumi ja magneesiumi allikaid mõjutab lai valik erinevaid tegureid, siis puudub Maailma Terviseorganisatsioonil(WHO) soovituslik piirsisaldus nende sisaldusele joogivees.
Siiski Tšehhi Rahvatervise Instituut seab kaltsiumi jaoks soovitusliku alumise piiri sisaldusele (>40 mg/l), et suurendada inimeste päevast kaltsiumi tarbimist joogivee kaudu, sest selle aine vaegus võib omada sama suurt terviseriski nagu mõnede toksiliste ainete ületused. Sarnaselt kaltsiumile on  Tšehhi Rahvatervise Instituut seadnud joogiveele alumise soovituslik piiri magneesiumi sisaldusele (>20 mg/l), et vähendada ebapiisava tarbimise mõju rahvastiku tervisele.
Samas ei tohi unustada, et joogivesi pole ainus allikas nende ainete saamiseks ning  mainitud tasemed on soovituslikud, seega madalama sisaldusega vesi ei pruugi olla kohene viide terviseprobleemide tekkele. Tervisehädade puhul tasub lähtuda arsti soovitusest, kuid antud soovituse andmisel võis arst lähtuda ka näiteks ohust, et teie joogivees on mikrobioloogiline reostus. Vee ohutuse tagamiseks soovitame pöörduda teie veekäitleja poole, kui tegemist on erakaevuga, siis soovitame teostada joogivee analüüsid.”