Toitumine ja tervis

Anonüümne

17. mai 2022

Toitumine ja tervis

Tere!
Lugesin, et migreeni põhjuseks võib olla naatriumi ja kaaliumi vale vahekord organismis (vt migreeniblogi.fi), mida saab tuvastada nn soolatestiga. Tegingi testi, mis näitas, et mul on naatriumi puudus – panin migreenihoo alguses veidi soola keele alla ja migreen läks juba 10 min pärast üle. :) Juhul kui poleks üle läinud, siis poleks sool aidanud ja sel juhul võiksin kahtlustada kaaliumi vähesust… Toitumine.ee soolakalkulaator aga näitab, et tarbin iga päev ca 130% lubatud soolamäärast ehk siis liiga palju! Nii et migreenikul nagu mina soovitatakse ühelt poolt soola tarbimist suurendada, teisalt aga vähendada. Tegelikult ma toitun üpris tervislikult, äkki see kalkulaator on teie lehel pisut liiga “range”?

Spetsialist vastab:Kristel Ehala-Aleksejev

Soolakalkulaator lähtub riiklikest soovitustest, mis ütleb, et maksimaalne naartriumi saamine kõikidest allikatest (s-o naatrium looduslikult toiduainetes, sool tööstuslikult toodetd toitudes ning toiduvalmistamisel ja toidulauas roogadesse lisatud sool) ümber arvutatuna soolale ei tohiks ületada tavaolukorras täiskasvanutel 6 g päevas. Eesti soovitused põhinevad Põhjamaade soovitustel, mis omakorda lähtuvad tõenduspõhistest andmetest. WHO poolt lubatud maksimaalne lubatud päevane soolakogus on naistele veelgi rangem, vaid 5 grammi. Segatoidulisel tervel inimesel üldjuhul naatriumi puudust ei esine, pigem saavad väga paljud seda isegi umbes kahekordses maksimaalses lubatud koguses.
Mingi aine puudus ei pruugi olla seotud tema liiga vähese saamisega toidust, vaid hoopis näiteks imendumisprobleemidega.
Mis puudutab migreeni, siis peaks mineraalainete puuduse osas tegema ikkagi veretesti ja vajadusel tulemusi arutama oma raviarstiga..