Tervislik toitumine

Anonüümne

5. juuli 2022

Tervislik toitumine

Tere!

Kohe 4aastaseks saav laps tahab süüa paljast võid. Kohe nii, et supilusikaga pakist. Ja nii peaaegu igapäevaselt. Ise ei ole tal lasknud üle paari lusikatäie võtta, sest tundub justkui… liig. Aga ei teagi, kas peaks seda piirama või laskma tal isu täis kühveldada.

Kas oskate selgitada, millest selline isu? On tal puudu mingist ainest ja peakski laskma tal paljast võid süüa niipalju kui tahab või võib rohke või söömine midagi halba teha?

Aitäh juba ette.

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Küsimusele vastab SA Tallinna Lastehaigla pediaatrikliiniku juhataja Reet Raukas: “4-aastane laps on tavaliselt aktiivselt liikuv ning soov süüa võid tekib olukorras, kus toiduga saadav energia jääb tagasihoidlikuks. Rasvad võiksid moodustada 25 – 35% vanema kui kaheaastase lapse toiduenergiast. Või oma rasvhappelise koostise poolest sobib koolieelikule energiadefitsiidi katmiseks hästi. Väikelapsele ja koolieelikule ei tasuks anda tahkestatud õlidest valmistatud tooteid. Lapsele süüa valmistades ärge kartke kõrgema rasvasisaldusega tooteid. Enamasti ei soovi lapsed suuremaid toidukoguseid süüa, seega peaksid toiduportsjonid olema energiatihedad ja sisaldama piisavalt rasva.”