Toit ja toidu valmistamine

Heldi Kirik

8. jaanuar 2020

Toit ja toidu valmistamine

Tere ja head uut aastat! On 2 muret. 1. Kas rasvase kala, nt. lõhe kuumtöötlemine kõrgematel temperatuuridel nagu kuumsuitsutamine, muudab kalas sisalduvate rasvhapete keemilist struktuuri, või on kalarasv ka kuumtöödelduna ikkagi tervisele kasulik ja omastatav kasulike rasvhapete allikana? Väga oluline teema, teades, et lõhe kuumsuitsu kõhuäär kuulub ostetumate artiklite hulka. 2. Kuhu ikkagi paigutada kaunviljad.kas nad on siis tärkliserikkad süsivesikud või taimsed valguallikad märkimisväärse tärklise lisaga? Erinevad toitumistabelid annavad väga erinevat infot ja osades kaunvilju üldse ei mainita. Kaunviljades on valgu osakaal kuskil 12 % peal, aga sedagi ei ole mainitud, kas see on kuivkaalus või leotatud-kuumtöödeldud kaalus. Arvestades, et kaunviljade kaal suureneb imatava vee arvelt 2,5-3 korda, sellisel juhul muutub valgu osa neis üpris marginaalseks.
Nt. kui plaanin õhtusöögiks asendada kartuli samaväärse kidney ubade kogusega, kas siis peaks vähendama ka lisatava proteiini kogust nt.vähema hulga kana näol, või kui plaanin hommikupudrule lisada ube, kas siis peaks võtma mõnevõrra vähem helbeid? Või ka proteiine? LugupidamisegaH:)

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Kala küsimusele vastab Tallinna Tehnikaülikooli Keemia ja biotehnoloogia instituudi emeriitprofessor Raivo Vokk: “Toidu töötlemisel kasutatavate temperatuuride puhul ei toimu polüküllastamata rasvhapete lagunemist temperatuuri toimel. Võimalik on kaksiksidemetega rasvhapete osüdatiivne muundamine, mille hoiab aga ära kõrge rasvasisaldusega kalades sisalduv rikkalik tokoferoolide sisaldus, mis toimivad tugevate antioksüdantidena. Järelikult on ka kuumtöödeldud kalatoode hea küllastamata rasvhapete allikas.”
Mis puudutab kaunvilju, siis toidusoovituste järgi loetakse need köögiviljade gruppi kuuluvateks, kuigi sisaldavad pisut enam nii tärklist kui ka valke, kui enamik teisi köögivilju. Kui palju kaunviljades (kas siis kuivatatutes või söödaval kujul) 100 grammi kohta valke on, saab näha NutriData andmebaasist. Seda, kas ubade lisamisel peaks teisi valguallikaid vähendama, on niimoodi väga keeruline öelda, see sõltub kogu päeva (isegi kogu nädala) toiduvalikust. Soovitan aeg-ajalt menüüd analüüsida, siis peaks saama sellele ka vastuse. Täiskasvanud naisterahva päevane valkude saamine võiks jääda umbes 50-100 g vahele (sõltub ka kehakaalust ning koguenergia vajadusest).