Tervislik toitumine

Florian

8. november 2017

Tervislik toitumine

Tere!

Eestis läbi viidud D-vitamiini taseme uuringud on näidanud, et paljudel siinsetel inimestel on D-vitamiini tase ebapiisav. Eriti levinud on see probleem pimedamal osal aastast, kuid paljudel ka suvisel ajal. (http://www.sivaya.ee/wp-content/uploads/D-vit_Eesti_Arst.pdf)

Rikastamata tavatoiduga on keeruline saada soovituslikku D-vitamiini kogust (10 µg päevas). Riiklikes toitumissoovitustes on kirjas, et juhul, kui toit ei taga piisavat vitamiinikogust, võib olla vajalik rikastatud toitude tarbimine või D-vitamiini lisavõtmine toidulisandina.

Kas TAI hinnangul on kohane kasutada sõime- ja lasteaialaste toitlustamises laste D-vitamiini vajaduse osaliseks katmiseks D-vitamiiniga rikastatud piimatooteid? Või pigem soovitate täielikult vältida D-vitamiiniga rikastatud piimatoodete kasutamist lasteaias ja sõimes? Kui soovitate täielikult vältida, siis mis oleks selle soovituse teaduslik alus?

Vastuse eest ette tänades

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Parim viis D-vitamiini saamist suurendada on teha seda läbi mitmekesise toitumise erinevatest toiduallikatest, sh kalast. Tõepoolest, teame, et D-vitamiini piisav saamine on enamikul inimestest probleemiks ning D-vitamiiniga rikastatud piimatoodete kasutamine üks võimalik meede puuduse vähendamiseks. Praegusel hetkel tuleb lasteasutuste toitlustamisel lähtuda kehtivast määrusest.